Wojewoda zakazał używania fajerwerków na terenie woj. lubelskiego. Co grozi za złamanie zakazu?

fajerwerki petardy zakaz nowy rok sylwester
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 24 grudnia na terenie całego województwa lubelskiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Dotyczy używania fajerwerków i petard w miejscach publicznych.

Zakaz obowiązuje od dnia 24 grudnia 2019 r. do dnia 31 stycznia 2020 r., z wyjątkiem 31 grudnia 2019 r. i 1 stycznia 2020 r. Używanie wyrobów pirotechnicznych w dniach 31 grudnia 2019 r. i 1 stycznia 201920 r. może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Lubelski Urząd Wojewódzki.

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Wszystkie materiały pirotechniczne mogą być używane tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i trzeźwej. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Fajerwerki – jaki mandat?

Do końca stycznia na terenie całego województwa lubelskiego obowiązuje bezwzględny zakaz używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Za używanie fajerwerków czy petard, poza dwoma dozwolonymi dniami, grozi mandat od 20 do 500 złotych. Regulują to przepisy lokalne, a także Kodeks Wykroczeń. Art. 51 Kodeksu Wykroczeń mówi:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Ograniczenie nie obejmuje pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo zajmujące się taką działalnością oraz podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

Czytaj także: Sylwester Miejski w Lublinie 2019: Wiadomo już, kto wystąpi na Placu Litewskim

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zieje mój pies od tygodnia boi się wyjść i nikogo nie było widać oprócz pajacy którzy musieli pohuczeć totalna wyjeba ze strony władz więc niech nie oczekują aprobaty