Wojewoda lubelski podsumował kwoty przeznaczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Wojewoda lubelski Lech Sprawka
Wojewoda lubelski Lech Sprawka | fot. LUW

Dotychczas na rzecz uchodźców z Ukrainy wojewoda lubelski przeznaczył ponad 105,1 mln zł. Wypłacił samorządom na ten cel 26,7 mln zł. Środki te są przede wszystkim kierowane na zapewnienie miejsc zakwaterowania i wyżywienia.

Wojewoda lubelski wyliczył kwoty przekazane na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Podczas wtorkowej (26 kwietnia) konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka mówił o środkach finansowych, które przekazywane są samorządom na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

„Mamy dwa okresy finansowania tej pomocy, tzn. do 12 marca, czyli do momentu uchwalenia specustawy źródłem finansowania była rezerwa ogólna budżetu państwa – ta, która jest w dyspozycji prezesa Rady Ministrów. Z tej puli mieliśmy zabezpieczonych około 14 mln zł” – mówił wojewoda Lech Sprawka.

„Drugim źródłem po wejściu w życie specustawy jest fundusz pomocy. W tej chwili większość tych wydatków jest właśnie realizowana z funduszu pomocy. To jest ta kwota, którą w pierwotnym planie finansowym tego funduszu mieliśmy zabezpieczoną na poziomie 270 mln zł. W tej chwili przekazaliśmy środki jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom pozarządowym na łączną kwotę 105 150 458,17 zł” – podał Sprawka.

Na tę kwotę składają się dwie pozycje: rezerwa ogólna, czyli 12 600 700 zł i fundusz pomocy – 93 143 758 zł.

Miejsca stałego zakwaterowania

Miejsca stałego zakwaterowania to miejsca, które są w bazie wojewody, która jest tworzona przy współpracy z powiatami i samorządem województwa, tj. 25 podmiotów. Koszt funkcjonowania tych miejsc jest rozbity na dwie kwoty ze względu na źródło pochodzenia środków: pierwsza z rezerwy ogólnej 3 221 360,00 zł i druga z funduszu pomocy 23 497 660,00 zł.

Punkty recepcyjne

Do 28 kwietnia funkcjonuje na terenie naszego województwa 10 punktów recepcyjnych prowadzonych przez samorządy: Lubycza Królewska, Dołhobyczów, Horodło, Dorohusk, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów Miasto, Hrubieszów Starostwo Gmina Mircze, Chełm i Zamość. Łącznie tym samorządom zostały przekazane środki w wysokości około 15 mln zł.

„Podpisałem decyzję, która wydłużyła realizację zadań związanych z prowadzeniem punktów recepcyjnych do 25 maja. Punkt recepcyjny w Zamościu będzie realizował swoje zadania do 28 kwietnia. Od 29 kwietnia przestaje funkcjonować. Podobnie w przypadku gminy Mircze. Punkt recepcyjny będzie funkcjonował do 7 maja” – poinformował Lech Sprawka.

Zobacz także: Praca w punktach informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy w woj. lubelskim. Ile można zarobić?

Wypłata świadczeń pieniężnych

To dotyczy tych osób, bądź podmiotów, które udostępniły swoje domy/mieszkania uchodźcom za darmo. Na ten cel przekazano środki 44 230 400 zł. Te środki są na kontach gmin, które będą realizować przelewy zgodnie ze złożonymi wnioskami.

Szacunkowa liczba obywateli Ukrainy, którym udzielono pomocy w zakresie zakwaterowania i wyżywienia – 28 978 osób (wg stanu na 19 kwietnia). Samorządy zadeklarowały wypłatę środków w wysokości 26, 7 mln.

Wypłata świadczenia rodzinnego

Wypłata środków w wysokości 2 165 432 zł. Są to świadczenia dla dzieci na identycznych warunkach, jak w przypadku dzieci polskich w ramach pomocy socjalnej.

Zapewnienie wyżywienia i środków czystości i higieny osobistej dla obywateli Ukrainy

Są to kwoty 1 264 038 zł i 1 817 321,50 zł. To jest wypłata za pierwszy miesiąc umów, które wojewoda podpisał z organizacjami pozarządowymi: PCK, Caritas Zamojski, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Zapewnienie posiłku dzieciom i młodzieży

Wojewoda przekazał kwotę 654 891 zł na dofinansowanie wyżywienia dzieci w szkołach.

Nadanie numerów PESEL

Obsługa nadania numerów pesel obywatelom Ukrainy pochłonęła kwotę 508 079,17 zł. Zdjęcia do numerów pesel dla obywateli Ukrainy to kolejne 737 428,50 zł. Za każde zdjęcie samorząd otrzymuje refundację na poziomie 31 zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.