Wielu kierowców ignoruje znaki i wjeżdża na Stare Miasto. Efekt? Mandaty na łączną kwotę ponad 250 tys. zł

Kamera na wjeździe na Stare Miasto w Lublinie
Kamera na wjeździe na Stare Miasto w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

System kamer pilnujących drogi wjazdu i wyjazdu na obszar Starego Miasta w Lublinie jest wyjątkowo skuteczny. Strażnicy miejscy w zaledwie 8 miesięcy wystawili ponad 1,3 tys. mandatów na łączną kwotę przekraczającą ćwierć miliona złotych.

Kamery rozwiązały problem nielegalnego wjazdu na Stare Miasto

Przypomnijmy, że od marca 2023 r. wjazd i wyjazd na teren Starego Miasta pilnują dwie kamery, które są częścią systemu kontrolującego wjeżdżające samochody. Mechanizm ich działania polega na weryfikacji tablic rejestracyjnych i porównania ich z bazą danych pojazdów uprawnionych na wjazd na Stare Miasto.

O tym pisaliśmy tu: Mandat do 500 złotych i 8 punktów karnych. Kamery skanują tablice rejestracyjne i wysyłają do Straży Miejskiej

Jego skuteczność jest bardzo duża, o czym świadczą statystyki przekazane przez Straż Miejską Miasta Lublin. Od 1 marca do 23 października funkcjonariusze straży miejskiej wystawili na kierujących łącznie 1 324 mandaty na kwotę 257 500 złotych. W ciągu tych ośmiu miesięcy udzielili 280 pouczeń. Na reprymendę mogli liczyć kierowcy, którzy pomimo wjazdu w ostatnim momencie zawrócili się.

„W 514 sprawach prowadzimy czynności wyjaśniające. W przypadku 49 spraw skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu ze względu na odmowę przyjęcia mandatu” – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie.

Przypomnijmy, wjazd na Stare Miasto w Lublinie możliwy jest wyłącznie dla jego mieszkańców na podstawie wydanych identyfikatorów. Resztę stanowią dokumenty czasowe wydane dla hoteli, instytucji kultury, na okoliczność ślubów lub w związku z remontami.

Do tego na Stare Miasto mogą wjeżdżać pojazdy zaopatrzenia (w godz. 6-11), pojazdy służb komunalnych, straż miejska, policja oraz taksówki przewożące osoby starsze, bądź z niepełnosprawnościami.

Za niestosowanie się do znaku zakazu ruchu grozi 8 punktów karnych i mandat od 20 do 500 zł.

Koszt instalacji systemu wyniósł blisko 100 tys. zł.

Zobacz także: Jeździsz rowerem lub hulajnogą po przejściu dla pieszych? Należy się mandacik 100 zł. Do tego nie masz uprawnień? Kolejne 200 zł

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ja wjechałem wczoraj z uchodźcami z Ukrainy, mama plus 3ka dzieci, mieli cały bagażnik walizek, chcieli jechać na Jezuicką 5/7. Była 2 w nocy. I tak dojechałem tylko do Olejnej. Ciekaw jestem czy mnie ścigną.