Jeździsz rowerem lub hulajnogą po przejściu dla pieszych? Należy się mandacik 100 zł. Do tego nie masz uprawnień? Kolejne 200 zł

Straż Miejska Miasta Lublin
Straż Miejska Miasta Lublin | fot. Dominik Wąsik

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał strażnikom miejskim nowe uprawnienia. Od teraz mogą nakładać mandaty karne na rowerzystów i osób korzystających z hulajnóg. Za jakie wykroczenie i jakiej wysokości mandat można dostać? Sprawdź poniżej.

Mandat za jazdę na hulajnodze

Nowelizacja rozporządzenia MSWiA umożliwia straży miejskiej nakładanie mandatów karnych za szereg wykroczeń na osoby poruszające się rowerem, hulajnogą elektryczną czy innym transportem osobistym. Osoby, które nie zastosują się do przepisów drogowych, mogą zostać ukarane mandatami.

Za co można dostać mandat?

Jadący hulajnogą lub rowerem może dostać mandat w wysokości od 50 do 100 złotych za przejazd przez przejście dla pieszych, bez wyznaczonego pasa dla rowerów. W takiej sytuacji trzeba zejść z dwukołowca.

Strażnicy miejsca mogą również ukarać mandatem w wysokości od 50 do 100 złotych za jazdę hulajnogą elektryczną po drodze przeznaczonej tylko i wyłącznie dla pieszych.

Ukarana może zostać również osoba, która bez uprawnień jeździ rowerem, rowerem zaopatrzonym w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego. W tym przypadku strażnik może nałożyć 200 złotych mandatu.

Przypomnijmy, że dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy określonej kategorii. W przypadku postępowania mandatowego może być ono prowadzone tylko w przypadku osoby, która ukończyła 17 lat.

Osobom poniżej tego wieku strażnicy nie mogą nałożyć mandatu. Interwencja najczęściej zakończy się zwróceniem uwagi, a w sytuacjach drastycznych strażnicy mogą skierować sprawę do sądu rodzinnego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.