Mandat do 500 złotych i 8 punktów karnych. Kamery skanują tablice rejestracyjne i wysyłają do Straży Miejskiej

Kamera rejestrująca wyjeżdżające pojazdy ul. Olejną na Starym Mieście
Kamera rejestrująca wyjeżdżające pojazdy ul. Olejną na Starym Mieście | fot. Miasto Lublin

Od 1 marca kamery zamontowane przy wjeździe i wyjeździe na teren Starego Miasta przejdą w tryb rejestracji naruszeń. Kierowcy bez specjalnego identyfikatora muszą liczyć się z mandatem do 500 złotych i 8 punktami karnymi.

Kamery pilnują porządku na Starym Mieście

Początkowo system monitoringu ruchu pojazdów na terenie Starego Miasta miał zostać uruchomiony na początku tego roku, lecz z powodu problemów technicznych, ten termin został przesunięty o dwa miesiące, na 1 marca. Obecnie kamery działają, ale nie rejestrują jeszcze wykroczeń.

Głównym elementem systemu są dwie kamery. Jedna odczytuje tablice rejestracyjne samochodów jadących ul. Noworybną. Druga rejestruje tablice aut wyjeżdżających ze Starego Miasta ul. Olejną oraz kierowców chcących wjechać ul. Olejną pod prąd.

Kamery rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości i przesyłają go do modułu analitycznego, który wykrywa i rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z obszaru Starego Miasta. Oprogramowanie porównuje numery rejestracyjne z wprowadzoną przez operatora listą pojazdów uprawnionych.

„W razie wykrycia tablicy rejestracyjnej pojazdu nieuprawnionego do wjazdu na teren Starego Miasta, system powiadamia operatora o takim zdarzeniu oraz zapisuje dane (zdjęcie oraz numer rejestracyjny, datę i godzinę zdarzenia) w bazie. Obsługa systemu może przeglądać zdjęcia pojazdów i wyszukiwać pojazdy, które wjechały bezpozwolenia” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Obsługą systemu zajmuje się Straż Miejska w Lublinie. Kierowcy nagrani przez kamery na nieuprawnionym wjeździe na Stare Miasto muszą się liczyć z konsekwencjami. Straż Miejska na podstawie alertów i zdjęć będzie nakładać mandaty karne lub kierować sprawy do sądu. Za niestosowanie się do znaku B-1 (zakaz ruchu) kierowcy grozi mandat od 20 do 500 zł i 8 punktów karnych.

W 2022 roku Straż Miejska nałożyła 395 mandatów na kwotę ponad 54 tys. zł, za wjazd na Stare Miasto bez wymaganego zezwolenia. Udzielono 74 pouczeń, skierowano 7 wniosków o ukaranie sprawców do sądu. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające do 7 spraw.

Koszt zakupu i instalacji systemu kontroli wjazdu na teren Starego Miasto wyniósł blisko 100 tys. złotych.

A identyfikator jest?

Wjazd na Stare Miasto jest możliwy na podstawie identyfikatorów. Do tego mogą wjeżdża ćpojazdy zaopatrzenia (w godz. 6.00-11.00), pojazdy służb komunalnych, Straż Miejska, Policja oraz taksówki przewożące osoby starsze bądź z niepełnosprawnościami. Aktualnie wydanych jest ponad 400 zezwoleń, w tym identyfikatory stałe dla mieszkańców i firm oraz czasowe dla hoteli, instytucji kultury, na okoliczność ślubów lub w związku z remontami.

O identyfikator mogą ubiegać się:

  • osoby fizyczne zameldowane na pobyt stały, czasowy lub przedstawiające, dokumenty poświadczające tytuł prawny do lokalu mieszkalnego;
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub działalność statutową na terenie Strefy objętej zakazem ruchu;
  • osoby fizyczne organizujące uroczystość ślubną w obiekcie zlokalizowanym na obszarze Starego Miasta w Lublinie;
  • podmioty utrzymujące zarobkowo hotele lub podobne zakłady – dla swoich gości;
  • podmioty organizujące imprezy masowe, kulturalne, sportowe oraz remonty.

Identyfikatory upoważniające do wjazdu na teren Starego Miasta wydawane są na okreskrótkoterminowy (czasowy) oraz długoterminowy (na rok od momentu wydania),w zależności od wnioskującego podmiotu. Identyfikator jest ważny jedynie w dniach i godzinachwskazanych we wniosku oraz jego otrzymanie nie zwalnia z obowiązku uiszczenia opłatyza parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie trzeba mieć identyfikatora, nie trzeba mieć wprowadzenej tablicy rejestracyjnej w system jeżeli jest się w służbach miejskich i świadczy się usługi na przykład telekomunikacyjne!!! Zaczynam się zastanawiać czy politycy są dla ludzi czy ludzie dla polityków 🤦