„W przyszłym tygodniu możemy mieć 15-20 tys. zakażeń dziennie” – ostrzega minister zdrowia

"W przyszłym tygodniu możemy mieć 15-20 tys. zakażeń dziennie" - ostrzega minister zdrowia
Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa | fot. WOT

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wkrótce liczba łóżek dla chorych na COVID-19 zwiększy się o kolejne 10 tysięcy, a do walki z epidemią włączą się prywatne szpitale.

Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej, przedstawił najnowszy plan rządu na walkę z epidemią. Minister zapowiedział, że część szpitali powiatowych zostanie przekształcony na szpitale, które będą zajmować się wyłącznie zakażonymi pacjentami.

„Jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirusa z tych dwóch powiatów” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Premier zapowiada wprowadzenie nowych restrykcji

Szpitale powiatowe, które do tej pory funkcjonowały w swoich regionach jako szpitale wielozakresowe, bądź specjalistyczne, które mogą udźwignąć ciężar walki z COVID-19 zostaną przekształcone w szpitale tzw. II poziomu covidowego, czyli szpitale, które przede wszystkim zajmują się leczeniem osób zakażonych koronawirusem.

W wyniku takiego przekształcenia ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla chorych z koronawirusem. Minister zdrowia podał, że w całym kraju funkcjonuje teraz 15 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, a ok. 60 proc. z nich zajętych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie powstanie szpital polowy dla zakażonych koronawirusem. Wojewoda wyznaczył miejsce

Szef resortu zdrowia poinformował także o tym, że resort doszedł do porozumienia z organizacjami reprezentującymi podmioty, które posiadają prywatne szpitale. Do środy ma zostać opracowana lista prywatnych szpitali, które utworzą łóżka dla pacjentów z COVID-19.

„Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań – w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tys. zakażeń dziennie. Proszę o bardzo poważne traktowanie obostrzeń” – ostrzega minister zdrowia Adam Niedzielski.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Podwójne pensje dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników walczących z COVID-19

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.