W piątek więcej patroli policji w rejonie przejść dla pieszych. Posypią się mandaty

policja radiowóz nova przejście dla pieszych tysiąclecia
Radiowóz policji przy przejściu dla pieszych | fot. Dominik Wąsik

Na piątek 11 lutego zaplanowano wzmożone kontrole policji. Więcej patroli będzie w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań.

Wzmożone kontrole policjantów na przejść dla pieszych

Piątkowej kontrole są związane z akcją pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ramach działań kontrolno-prewencyjnych w godzinach 6-22 na drogi w całej Polsce wyjedzie więcej patroli policji. Kierowcy powinni spodziewać się większej liczby patroli przede wszystkim w okolicy przejść dla pieszych i dróg rowerowych.

Policjanci specjalnym nadzorem obejmą miejsca, w których ryzyko wystąpienia ewentualnego zdarzenia jest szczególnie wysokie. Choć akcja dotyczy niechronionych uczestników ruchu drogowego, to policjanci będą zwracać uwagę na każde inne zachowanie niezgodne z prawem.

Kierowcom zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierowca, zbliżając się do przejścia, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na pasy. Za wspomniane wykroczenia grozi mandat do 1500 zł. Oprócz tego funkcjonariusze przyjrzą się także zachowaniu pieszych oraz rowerzystów.

Piesi wchodząc na przejście, muszą pamiętać o tym, aby nie korzystać z telefonów komórkowych – mandat do 300 zł. Nie mogą też przejeżdżać przez przejście na rowerze, hulajnodze, bo takie sytuacje też się zdarzają i niestety są to dość groźne zjawiska.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tylko dlaczego na zdjęciu przypisanym do artykułu widnieje przejście z sygnalizacją świetlną, na którym nie obowiązuje pierwszeństwo dla pieszych, co może niektórych wprowadzić w błąd?