Lublin dołączy do Krajowego Zasobu Nieruchomości i będzie realizował program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Powstanie 1 000 mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach.
W Lublinie ma powstać tysiąc tanich mieszkań na wynajem
Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, realizowany przez Miasto Lublin wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Ma to być alternatywa dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym, ale mają zdolność czynszową.
„Zamierzamy nawiązać bliską współpracę z Krajowym Zasobem Mieszkaniowym i wspólnie zbudować w Lublinie tysiąc mieszkań na wynajem w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Wspólnie z KZN powołamy spółkę, która przy planowanym przedłużeniu ul. Dekutowskiego w kierunku ul. Wyzwolenia zbuduje mieszkania” – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Inwestycja zostanie realizowana przez nowo powołaną spółkę. Miasto Lublin wniesie jako aport do spółki grunt, na którym powstaną budynki, a Krajowy Zasób Mieszkaniowy środki na realizację inwestycji.
Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. (25 proc, w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y, w myśl projektowanych przepisów, miałyby zapewnić możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.
Dodatkowo będą im przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł. > Dodatek mieszkaniowy 2021 – zmiany od 1 lipca. Komu się należy, ile wynosi dopłata do czynszu?
Przypomnijmy, że do końca 2024 roku w Lublinie ma powstać również 390 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Więcej: Działka przy stadionie sprzedana. Powstanie tu 390 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus
Dodaj swój komentarz