Dodatek mieszkaniowy 2021 – zmiany od 1 lipca. Komu się należy, ile wynosi dopłata do czynszu?

Mieszkanie Plus w Świdniku
Mieszkanie Plus w Świdniku

Od 1 lipca wejdą w życie zmiany ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Zmieni się kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego oraz sposób jego naliczania. Ponadto obowiązywać będą nowe druki wniosków i deklaracji o dochodach.

Zmiany w dodatku mieszkaniowym

O dodatek mieszkaniowy mogą się ubiegać zarówno właściciele mieszkań czy domów, jak i najemcy. Warunek: dochód oraz powierzchnia mieszkania nie mogą przekraczać ustawowych norm. Od 1 lipca 2021 r. zmieni się kryterium dochodowe.

Dodatek mieszkaniowy otrzymają osoby, które w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie osiągnęły średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nieprzekraczający w gospodarstwie:

  • jednoosobowym kwoty 2 066,99 zł, tj. 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku,
  • wieloosobowym kwoty 1 550,24 zł, tj. 30% przeciętnego w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Zgodnie z ogłoszeniem Prezesa GUS  w 2020 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło 5 167,47 zł.

Za dochód od 1 lipca 2021 r. uważa się dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Dodatkowo, do dochodu wliczane będą inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, dodatek mieszkaniowy nie będzie przysługiwał osobom przebywającym w instytucjach zapewniających nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie. Do członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie będzie wliczać się osób przebywających w ww. instytucjach.

Bez zmian z kolei pozostanie kryterium metrażowe uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Poza uprawnieniem wynikającym z art. 5 ust. 3 ustawy pozwalającym normatywną powierzchnię powiększyć o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Zajmowany lokal nie może być za duży w stosunku do liczby osób, to znaczy że powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu nie może przekraczać powierzchni normatywnej o więcej niż 30 proc. albo 50 proc. pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60 proc.

Liczba osób w gospodarstwie domowymPowierzchnia normatywnaPowierzchnia normatywna zwiększona o 30 proc. dopuszczalnego przekroczeniaPowierzchnia normatywna zwiększona o 50 proc. dopuszczalnego przekroczenia
1 osoba35 m245,5 m252,5 m2
2 osoby40 m252,0 m260,0 m2
3 osoby45 m258,5 m267,5 m2
4 osoby55 m271,5 m282,5 m2
5 osób65 m284,5 m297,5 m2
6 osób70 m291,0 m2105,0 m2

Ponadto od 1 lipca obowiązywać będą zmienione druki wniosków o dodatek mieszkaniowy i deklaracji o dochodach.

Wysokość dodatku zależy od:

  • dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym,
  • wysokości wydatków na utrzymanie mieszkania,
  • stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.

Do wydatków na utrzymanie mieszkania wlicza się na przykład: czynsz, wydatki związane z kosztami eksploatacji, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór śmieci.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.