W Lublinie przybywa samochodów elektrycznych. Obecnie w mieście zarejestrowanych jest ponad 640 takich pojazdów. Na terenie Lublina jest też kilkanaście stacji ładowania tego typu aut. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie sieci ładowarek.
Elektryka naładujesz w każdej dzielnicy
Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie wyłonił firmę, która na terenie miasta uruchomi sieć ładowarek aut elektrycznych. Było to już drugie podejście do wyłonienia operatora stacji ładowania elektryków. W poprzednim postępowaniu oferent nie wykazał się spełnieniem warunków w postępowaniu przetargowym, jakim było przedstawienie oświadczenia o prowadzeniu minimum 2 ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych przez okres co najmniej 6 miesięcy.
W drugim postępowaniu jedyną ofertę złożyło konsorcjum polsko-estońskie, której oferta w pierwszym przetargu została odrzucona. Spółka Eleport z Warszawy zaproponowała stawkę 11,07 zł brutto, co po przemnożeniu przez dzierżawioną powierzchnię w skali roku daje kwotę ponad 370 tys. zł. Ta oferta została wybrana jako najkorzystniejsza.
„Teraz zadaniem wykonawcy będzie uzyskanie wszelkich uzgodnień, decyzji i zezwoleń potrzebnych do tego, by nowa infrastruktura mogła powstać na terenie miasta. Po tym etapie, który potrwa ponad 3 miesiące, podpiszemy umowę. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych powstaną w rok po jej zawarciu” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Wyłoniony dzierżawca będzie miał za zadanie zagospodarować grunt poprzez wybudowanie stacji oraz dostosowanie miejsc pod postój pojazdów w czasie ładowania, pełnienie funkcji operatora i dostawcy usługi.
W ramach postępowania powstaną 164 ogólnodostępne punkty ładowania w ponad 80 lokalizacjach. Zaplanowano je głównie w dzielnicach o zabudowie wielorodzinnej, ale także na obszarach szczególnie atrakcyjnych turystycznie. Zobacz listę lokalizacji, w której planuje się budowę ładowarek: stacje ładowania aut elektrycznych w Lublinie
WASZE KOMENTARZE