W Lublinie powstanie nowa gorzelnia. Będzie produkować 100 tys. litrów spirytusu dziennie

W nowej gorzelni Stock będzie produkować 100 tys. litrów spirytusu dziennie
W nowej gorzelni Stock będzie produkować 100 tys. litrów spirytusu dziennie | wizualizacja

W lubelskim zakładzie Stocka ma powstać nowa gorzelnia. Dzięki planowanej inwestycji Stock będzie mógł produkować w Lublinie 100 tys. litrów spirytusu dziennie.

Budowa nowej gorzelni na terenie zakładu Stock Polska przy ul. Krochmalnej w Lublinie powinna rozpocząć się w 2021 roku po uzyskaniu odpowiednich zgód środowiskowych oraz formalnego pozwolenia na budowę. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na 2022 rok.

Gorzelnia wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego później produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych, w tym np. płyny do odkażania w ramach współpracy z KOWR (Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa).

Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu żyta, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, a także kukurydzy. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych Stock Polska i wyniesie 120 mln zł.

„Tak duża i nowoczesna inwestycja pozwoli na długie lata umocnić pozycję Lublina na europejskiej mapie wiodących producentów alkoholu. Dzięki nowej gorzelni będziemy mogli łatwiej zdobywać kolejne zagraniczne rynki. Z kolei dzięki akcyzie i podatkom, które płaci Stock, możemy pośrednio wspierać lokalną społeczność” – mówi Marek Sypek, prezes zarządu Stock Polska Sp. z o.o.

Gorzelnia będzie posiadać nowoczesną instalację fotowoltaiczną oraz oświetlenie oparte w całości o technologię LED. To zapewni firmie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną nawet o 80 procent. Ponadto proces produkcyjny zostanie zoptymalizowany tak, aby do minimum zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną.

Instalacja fermentacyjna będzie wybudowana w technologii zamkniętej, co sprawi, że żaden zapach nie będzie uwalniany na zewnątrz. Wszelkie ścieki socjalno-bytowe oraz pozostałe przemysłowe oczyszczane będą w nowej, wysoce sprawnej zakładowej oczyszczalni. Zakład będzie prowadzić także zbiór wody deszczowej, która wykorzystywana będzie ponownie, m.in. do podlewania zieleni na budynku gorzelni.

Stock planuje nasadzenia roślin na dachu i na elewacjach bocznych (tzw. zielone ściany). Żywe rośliny poprawią zdolność zatrzymywania wody, będą absorbować ewentualny pył z otoczenia zakładu i podniosą waloru wizualne budynku.

Nowe miejsca pracy w Lublinie

Inwestycja przyniesie ze sobą także wzrost zatrudnienia w zakładzie, zarówno na stanowiskach produkcyjnych, magazynowych, jak i biurowych. Pierwsze rekrutacje powinny ruszyć już pod koniec przyszłego roku. Łącznie w gorzelni znajdzie zatrudnienie 30 osób.

Wizu02
W nowej gorzelni Stock będzie produkować 100 tys. litrów spirytusu dziennie | wizualizacja

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.