W Lublinie pojawią się masowo tabliczki „no smog”. Co oznaczają?

Tabliczki NO SMOG na miejskich budynkach w Lublinie | fot. Urząd Miasta Lublin

Tabliczki „no smog” wkrótce pojawią się na miejskich budynkach. To informacja dla sąsiadów i przechodniów, że nie emitują one szkodliwych substancji do powietrza.

Szkoła Podstawowa nr 24 przy ul. Niecałej, Żłobek nr 7 przy ul. Braci Wieniawskich oraz Przedszkole nr 70 przy ul. Smyczkowej – to pierwsze budynki w Lublinie, na których pojawiły się tabliczki NO SMOG. Oznaczają one, że obiekt jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej LPEC S.A i w związku z tym jest budynkiem nieemisyjnym.

W najbliższym miesiącu tabliczkami oznaczone zostaną kolejne miejskie budynki. Obecnie do sieci ciepła systemowego w Lublinie przyłączonych jest 4 tys. budynków, co stanowi aż 75% gospodarstw domowych.

Zgodnie z systemem Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, budynkom i systemom ciepłowniczym przyznaje się klasy redukcji mówiące o tym, o ile udało się zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, w porównaniu do kotłowni węglowej. Obiekt może dostać klasę od H (najniższą) do A (najwyższą). Budynki zasilane ciepłem systemowym z sieci LPEC S.A nie powodują niskiej emisji i mogą być oznaczane symbolem NE (No Emission). Są one neutralne w zakresie niskiej emisji, będącej główną przyczyną powstawania smogu.

„Ciepło systemowe to wygodny, bezobsługowy i najbezpieczniejszy w użytkowaniu sposób ogrzewania. Nowoczesne urządzenia zapewniają pełny zakres regulacji i pozwalają na dowolne sterowanie poborem ciepła, co zwiększa komfort odbiorców oraz zmniejsza zużycie energii. Ciepło systemowe to również łatwość i czystość eksploatacji, bez popiołu i dymu, bez konieczności sprowadzania i magazynowania paliwa, bez dodatkowych kosztów związanych z konserwacją urządzeń” – mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A.

Akcja oznaczania budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej i wyróżnienie ich jako obiektów nieemisyjnych prowadzona jest z inicjatywy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Projekt „Rozbudowa efektywnego systemu ciepłowniczego na terenie Miasta Lublin” realizowany przez LPEC, obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dziewięciu dzielnicach: Wrotkowie, Czechowie Północnym, Ponikwodzie, Felinie, Kośminku, Bronowicach, Węglinie Południowym, Dziesiątej i Śródmieściu.

Tabliczka NO SMOG na budynku SP nr 24 w Lublinie | fot. Urząd Miasta Lublin

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A samo LPEC.SA jest też neutralne emisyjne? Produkuje ciepło że źródeł odnawialnych?