W czerwcu kolejne wybory. W Lublinie szukają członków komisji. Można nieźle zarobić

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Lublinie
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Jeśli chcesz zasiąść w obwodowej komisji wyborczej podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, a przy okazji nieco zarobić, warto się pospieszyć. Termin na zgłoszenie kandydatury mija w maju. Ile wynosi dieta członków komisji i jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać jednym z nich? Nabór w Lublinie właśnie trwa i zakończy się 10 maja.

W niedzielę 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy, po raz piąty w historii, wybiorą swoich przedstawicieli (europosłów), którzy w Brukseli i Strasburgu będą zajmować się najważniejszymi dla europejskiej wspólnoty sprawami.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ile zarobią członkowie komisji?

Szansa na bycie członkiem komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego mija 10 maja — to właśnie do tego dnia będą przyjmowane zgłoszenia. Czy warto zasiąść w obwodowej komisji wyborczej? Tak spędzony czas może nieźle zasilić nam portfel. Ile wynosi dieta?

Wszystko zależy od funkcji, jaką dany członek komisji pełni w dniu wyborów. Dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych przewidziane jest największa dieta — wynosi ona 700 zł brutto. Zastępcy przewodniczących dostaną nieco mniej, bo 600 zł. Reszcie członków komisji przysługuje 500 zł brutto.

Warto przypomnieć, że praca w obwodowych komisjach wyborczych, to nie tylko praca w dniu wyborów 9 czerwca 2024 r., ale również obowiązek uczestniczenia członka komisji w obowiązkowym szkoleniu, czy odebraniu materiałów wyborczych, w tym kart, 8 czerwca. Do obowiązków członków komisji należy przeprowadzenie głosowania i nadzorowanie go, a następnie ustalenie wyników głosowania i przesłanie ich do odpowiedniej komisji wyborczej.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zasiąść w komisji?

Aby zostać członkiem komisji wyborczej, należy posiadać prawo wybierania. Oznacza to, że kandydaci muszą być obywatelami Polski i mieć ukończone 18 lat. Nie mogą być ubezwłasnowolnieni i pozbawieni praw publicznych i wyborczych.

Jest jeszcze jeden warunek, który należy spełnić — musimy być ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze województwa, w którym zgłaszamy się do komisji.

Członkami komisji nie mogą być za to kandydaci w wyborach i ich krewni, komisarze wyborczy, pełnomocnicy wyborczy i pełnomocnicy finansowi komitetów wyborczych, urzędnicy wyborczy i mężowie zaufania, obserwatorzy społeczni i pełnomocnicy, o których mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego.

Gdzie się zgłosić, aby zostać członkiem komisji wyborczej?

Aby zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej, należy zwrócić się bezpośrednio do komitetu wyborczego, lub zgłosić samodzielnie swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem Urzędu Miasta, lub Komisarzowi Wyborczemu (zgłoszenia rezerwowe). W takim przypadku należy jednak pamiętać, że Komisarz Wyborczy może powołać taką osobę do składu komisji tylko w przypadku konieczności jego uzupełnienia.

Ważne! Urząd Miasta Lublin nie pośredniczy w rekrutacji kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez komitety wyborcze. Kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych zgłaszają pełnomocnicy komitetów wyborczych, przedkładając druki zgłoszeń kandydatów w formie papierowej, a także wykaz kandydatów w formie elektronicznej.

Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przyjmowane są w Urzędzie Miasta Lublin za pośrednictwem Pełnomocnika Prezydenta Miasta Lublin do spraw wyborów.

Urząd Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, pokój nr 517A – Wydział Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego – windy od strony ul. Wieniawskiej

  • Kontakt: e-mail: [email protected], tel. 81 466 1207, 81 466 1205, 81 466 1616, 81 466 1877

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.