Czy podczas pandemii można korzystać z myjni samochodowej? Pytają kierowcy, do których w ostatnich dniach dotarła informacja o mandatach karnych nakładanych na kierowców korzystających z myjni samochodowych.
Do 11 kwietnia obowiązuje w naszym kraju zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez, a wyjść z domu można tylko w niezbędnych sprawach. Po ulicach można przemieszczać się jedynie w grupie do dwóch osób oddalonych od siebie o dwa metry. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.
W związku z trwającym stanem epidemii, miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Należą do nich: wyjście do pracy, w związku z wolontariatem w walce z koronawirusem, czy też w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.
• dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
• wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
• załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
CZYTAJ TAKŻE: Rząd zwiększa „limit” osób mogących uczestniczyć we mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną
Policjanci, wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Strażą Miejską sprawdzają czy mieszkańcy przestrzegają aktualnych zaleceń i nie narażają innych na ryzyko zakażenia. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł
Mandat za mycie samochodu na myjni
Jak się okazuje mycie auta na myjni samochodowej nie jest najważniejszą potrzebą życiową. Policjanci powołują się na art. 54 kodeksu wykroczeń: Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.
WAŻNE: Na zakupy tylko w rękawiczkach jednorazowych. Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki?
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię