Nie masz 18 lat? Nie będziesz mógł wyjść z domu bez opiekuna! Za złamanie zakazu mandat

policjanci policja patrol funkcjonariusze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Nowe obostrzenia rządu właśnie wchodzą w życie! Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia będzie mogła wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna.

We wtorek 31 marca rząd ogłosił nowe obostrzenia, które mają pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Jednym z najbardziej drastycznych ograniczeń jest zakaz wychodzenia z domu dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia.

„Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa” – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Zakaz wychodzenia z domu dla osób poniżej 18. roku życia

Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia będą mogły opuszczać miejsce zamieszkania jedynie w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, kto usprawiedliwi ich obecność na ulicy np. matki, ojca, dziadka lub też babci czy starszego rodzeństwa.

Nowe ograniczenie nie zmienia dotychczasowych zasad regulujących poruszanie się w przestrzeni publicznej. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu, z wyjątkiem:

• dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

• wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

• załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Minimalna odległość między pieszymi

Od środy 1 kwietnia minimalna odległość między pieszymi będzie musiała wynosić co najmniej 2-metry. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. to może całkiem wparujcie do mieszkań ludzi z kajdankami i wszystkich przykujcie do grzejników …. Każdy potrzebuje się przejść chociaż by do sklepu nawet ten 15 lat by ciągle tylko nie siedzieć w domu