Rząd zwiększa „limit” osób mogących uczestniczyć we mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W Niedzielę Wielkanocną podczas obrzędów mszy świętej w kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Rząd znosi limit 5 osób, jaki nałożył we wtorek 24 marca.

Przypomnijmy, że we wtorek 24 marca rząd ogłosił zasady ograniczające przemieszczanie się i zgromadzeń, które dotyczą również obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów. Według nowych zasad może w nich uczestniczyć najwyżej pięć osób, nie wliczając osób sprawujących te obrzędy – kapłanów, czy np. osób z zakładów pogrzebowych.

„Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy – kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych. To jest bardzo duże ograniczenie, ale myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie wzajemnie” – mówił minister Łukasz Szumowski.

Nowe ograniczenia i zwiększenie „limitu” osób uczestniczących we mszy świętej

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kolejny ograniczeń dotyczących codziennego funkcjonowania. Ich celem jest walka z epidemią koronawirusa w Polsce.

Wśród nowych ograniczeń jest m.in. zakaz wychodzenia z domu dla osób poniżej 18. roku życia bez opiekuna, ograniczenie liczby klientów w sklepach, zakaz korzystania z parków czy obowiązek zachowania 2-metrów odległości od osoby, z którą idziemy w miejscu publicznym.

Szczegóły znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym też rozporządzeniu znalazł się zapis zwiększający „limit” osób mogących uczestniczyć we mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną 12 kwietnia.

„(…) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny (…) – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania” – czytamy w rozporządzeniu.

niedziela wielkanocna limit osób w kościele 50

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jaki problem? Wynająć autobus i w nim odprawić Msze Św. – może wejść od 20 – 30 osób