Jeszcze w marcu radni zdecydują o tym, na co będą mogli pozwolić sobie przedsiębiorcy działający w gastronomii i w sprzedaży detalicznej w kwestii sprzedaży napojów alkoholowych w naszym mieście. Na taką sprzedaż trzeba mieć zezwolenia, a te są limitowane.
Mniej koncesji na sprzedaż alkoholu w Lublinie
Powstał projekt nowej uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Lublina. A w nim ustalono maksymalną liczbę:
- zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sprzedaż detaliczna) – 1 780 (wcześniej było 1 800),
- zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (sprzedaż gastronomiczna) – 990 (wcześniej było 1 080).
Oraz zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dla następujących ich rodzajów w sprzedaży detalicznej:
- alkohol typu A (do 4,5 proc. oraz na piwo) – 610 (wcześniej było 620),
- alkohol typu B (od 4,5 proc. do 18 proc. z wyjątkiem piwa) – 600 (wcześniej było 600),
- alkohol typu C (powyżej 18 proc.) – 570 (wcześniej było 580).
I sprzedaży gastronomicznej:
- alkohol typu A (do 4,5 proc. oraz na piwo) – 410 (wcześniej było 440),
- alkohol typu B (od 4,5 proc. do 18 proc. z wyjątkiem piwa) – 310 (wcześniej było 340),
- alkohol typu C (powyżej 18 proc.) – 270 (wcześniej było 300).
Zobacz także: Kolejne miasta w Polsce wprowadzają zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Czy Lublin jest następny?
Przypomnijmy, że jeżeli pula zezwoleń na sprzedaż trunków jest ograniczona, a chętnych firm jest dużo, to urzędnicy zastanowią się trzy razy, zanim przyznają zgodę na obrót nimi. W tym przypadku najbardziej ucierpi gastronomia, czyli właściciele barów i restauracji, bo w ich przypadku ilość koncesji została zmniejszona aż o 90, w przypadku sklepów o 20.
Wychodząc naprzeciw zawartej w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi preambule i uznając życie mieszkańców miasta Lublin w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra społeczeństwa, przedmiotowa uchwała zmniejsza maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży o 90 oraz poza miejscem sprzedaży o 20 – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Projekt uchwały zostanie podjęty na sesji rady miasta, którą zaplanowano na 30 marca. Nowe maksymalne limity zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Dodaj swój komentarz