Kolejne miasta w Polsce wprowadzają zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Czy Lublin jest następny?

Lublin nie rozważa wprowadzenia nocnej prohibicji
Lublin nie rozważa wprowadzenia nocnej prohibicji | fot. Dominik Wąsik

Zakopane, Chrzanów – to miasta, które w ostatnim czasie wprowadziły nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Kraków prowadzi konsultacje z mieszkańcami, bo także rozważa wprowadzenie nocnej prohibicji. Jakie stanowisko wobec tego tematu ma Lublin?

Prohibicja to pełny lub częściowy zakaz produkcji i sprzedaży alkoholu. W Polsce coraz więcej miast i gmin decyduje się na wprowadzenie nocnej prohibicji zakazującej sprzedaży alkoholu w sklepach i lokalach gastronomicznych między godziną 22.00/23.00 a 6.00, motywując to szeroko pojętymi względami bezpieczeństwa. Głównymi argumentami podawanymi przez samorządy, za wprowadzeniem takich przepisów, jest ograniczenie problemu zakłócania ciszy nocnej i spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Lublin nie jest zainteresowany nocną prohibicją

W Lublinie nie została wprowadzona prohibicja i jej wprowadzenie nie jest obecnie rozważane. Kompetencje do wprowadzenia ograniczenia spożywania napojów alkoholowych należą do Rady Miasta. Do tej pory nie były wnoszone projekty uchwał w tej sprawie. Z inicjatywą w tym zakresie nie wystąpiły również Rady Dzielnic” – komentuje Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w mieście

„W związku z wymogiem ustawowym, Rada Miasta Lublin podobnie jak rady we wszystkich gminach w Polsce, podjęła uchwałę określającą maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta. Obecnie te limity nie są w pełni wykorzystane” – informuje Izolda Boguta.

Aktualnie w Lublinie w handlu detalicznym wydano 620 zezwoleń na sprzedaż alkoholu typu A (do 4,5 proc. oraz na piwo), 600 typu B (od 4,5 proc. do 18 proc. z wyjątkiem piwa), 580 typu C (powyżej 18 proc.). W gastronomii wydano 440 koncesji typu A, 340 – B, 300 – C.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie ma w Polsce ograniczeń w sprzedaży alkoholu przez gastronomię… sklepy mają takie zakazy w wielu miastach, ale gastronomia nie ma zakazów nigdzie .