Tłumy na premierowym pokazie fontanny na placu Litewskim [ZDJĘCIA]

Pokaz "Unia Narodów" na fontannie multimedialnej na placu Litewskim
Pokaz "Unia Narodów" na fontannie multimedialnej na placu Litewskim | fot. UM Lublin

W piątek setki mieszkańców i turystów oglądało premierowy pokaz na fontannie multimedialnej, który powstał z okazji jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

W piątek na premierowym pokazie „Unia Narodów” pojawiły się setki, jeśli nie tysiące mieszkańców Lublina oraz turystów. Widowiskowy pokaz na fontannach multimedialnych powstał specjalnie z okazji obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej i kosztował 227,6 tys. zł.

„Unia Narodów” to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy.

To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele.

Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Multimedialny spektakl rozpoczął się o godzinie 21 i trwał około 40 minut. Zobaczcie, jak było na placu Litewskim, gdzie odbywają się pokazy. Jeśli nie mieliście okazji być wczoraj to mamy dla Was dobrą wiadomość! Kolejny pokaz zaplanowano na dzisiaj na godz. 21.00.

Czytaj także: Majowy harmonogram pokazów multimedialnych na pl. Litewskim

Darmowa rozrywka do końca lata

Pokazy można będzie oglądać do końca września głównie w weekendy (tj. piątek i sobotę) lub przy okazji wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

ZDJĘCIA | fot. UM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.