Lublin: Majowy harmonogram pokazów multimedialnych na pl. Litewskim

0007
Pokaz "Anioły Lubelskie" na fontannie multimedialnej | fot. Centrum Kultury w Lublinie

Majowe pokazy fontanny multimedialnej na pl. Litewskim będą pierwszymi w tym roku. Na maj zaplanowano łącznie 12 pokazów, które obywać się będą o godz. 21 głównie w weekendy.

Maj będzie pierwszym miesiącem, kiedy to na Placu Litewskim w Lublinie odbędą się pokazy multimedialne po zimowej przerwie. Urządzenia na zimę zostały zdemontowane i poddano je pracom konserwatorskim. W maju będzie 12 pokazów, które będą odbywać się w piątki i soboty o 21:00, oprócz dwóch pokazów, które zaplanowano na poniedziałek 13 maja i czwartek 23 maja.

Inauguracja pokazów zaplanowana jest na piątek, 3 maja. Podczas pierwszej w tym sezonie inscenizacji woda-światło-dźwięk premierowo zaprezentowany zostanie nowy pokaz, który powstał z okazji jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej” – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Czytaj też: Będzie nowy pokaz na fontannie na pl. Litewskim. Miasto wyda 227,5 tys. zł

Na ten rok zaplanowanych jest łącznie około 50 pokazów, jednak szczegółowy harmonogram będzie tworzony na bieżąco, z miesiąca na miesiąc. Podobnie jak w ubiegłych latach pokazy odbywać się będą do końca września” – wyjaśnia Mazurek-Podleśna.

Harmonogram pokazów multimedialnych na maj:

+ piątek (3 maja) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
+ sobota (4 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście
+ piątek (10 maja) 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
+ sobota (11 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście
+ poniedziałek (13 maja) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
+ wtorek (14 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o mieście
+ piątek (17 maja) 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
+ sobota (18 maja) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
+ czwartek (23 maja) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
+ piątek (24 maja) 21:00 – Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na wesoło
+ sobota (25 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście
+ piątek (31 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście

Pokazy na Placu Litewskim – OPISY

„Anioły lubelskie” jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla.

„Sen o Mieście” to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

„Historia Placu Litewskiego na wesoło” to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

„Wydarzenia Kulturalne” to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

„Unia Narodów” to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.