Test na koronawirusa w aptece. Gdzie można zrobić? W Lublinie tylko jedna apteka

apteka aptekarz w maseczce klientka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Od czwartku 27 stycznia w aptekach można zrobić darmowy test na koronawirusa. W skali całego kraju do akcji zgłosiły się 64 apteki, w tym jedna z Lublina.

Testy w aptekach

W czwartek, 27 stycznia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Regulacja umożliwia m.in. testowanie w kierunku koronawirusa w aptekach. Zgodnie z wykazem farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie.

Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19 powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki.

Pacjent otrzyma wynik test na koronawirusa za pośrednictwem sms-a lub przez konto IKP. Zobacz: Jak sprawdzić wynik testu na Covid-19 przez Internet? Krok po kroku

Aptekarze wcale nie są chętni do brania udziału w akcji bezpłatnego testowania w kierunku Covid-19. W skali kraju testy w czwartek można zrobić w 64 aptekach. W województwie lubelskim obecnie testy antygenowe w aptekach można zrobić w zaledwie pięciu lokalizacjach, w tym jednej w Lublinie – Apteka Nova przy ulicy Stanisława Węglarza 16. Cztery pozostałe apteki znajdują się w Piotrowicach, Tyszowcach, Wohyniu i Czemiernikach.

Aktualizacja: Coraz więcej aptek wykonuje szybkie testy antygenowe na covid

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dziwi kogoś niechęć do przyjęcia nowych obowiązków bez dodatkowego wynagrodzenia? Pomijając fakt iż już wprost wiązałoby się to z potencjalnym i bardzo prawdopodobnym kontaktem z osobami chorymi na covid- za co inne zawody typu pielęgniarki, lekarze, ratownicy biorą dodatek covidowy, dlaczego farmaceuci, którzy zgodziliby się na badania, nie mają otrzymać takiego wynagrodzenia?