Targowisko z ubraniami przy ul. Ruskiej będzie działało do końca marca. Potem teren z blaszanymi budami zostanie uprzątnięty, by mogły na nim parkować samochody. Poznaliśmy plany spółki Lubelskie Dworce, która zarządza tym terenem.
To koniec targowiska z ubraniami przy ul. Ruskiej
Przypomnijmy, że jako pierwsi poinformowaliśmy o planowanej likwidacji targowiska z ubraniami przy ul. Ruskiej w Lublinie. Działający tam kupcy otrzymali wypowiedzenie dzierżawy z terminem upływającym z końcem marca. Więcej o tym przeczytasz tu: To koniec popularnego targowiska w centrum Lublina. Kupcy dostali wypowiedzenie. Gdzie się przeniosą?
Kilka dni po naszej publikacji na terenie targowiska pojawili się geodeci, którzy dokonali pomiarów działki. Jak się okazuje, prace te zlecił Urząd Marszałkowski Wojewódzka Lubelskiego, który jest właścicielem tej nieruchomości, a zarządza nią spółka należąca do samorządu województwa lubelskiego – Lubelskie Dworce. Spółka ta ma prawa do jej wieczystego użytkowania.
„Celem prac geodezyjnych jest wznowienie granic na nieruchomościach stanowiących własność Województwa Lubelskiego w związku z wnioskiem Lubelskich Dworców SA o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, na których aktualnie prowadzona jest działalność dworcowa w tym targowisko, w prawo własności” – wyjaśnia Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Jednak przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wymaga zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Województwem Lubelskim a Lubelskimi Dworcami, po uprzednim wyrażeniu zgody przez Sejmik Województwa Lubelskiego.
„Proces przekształcenia prawa nie ma bezpośredniego wpływu na działania podejmowane przez Zarząd Spółki w zakresie dalszego funkcjonowania targowiska oraz w stopniowym wygaszaniu działalności dworcowej” – przyznaje Remigiusz Małecki.
Będzie ogólnodostępny parking
O plany dotyczące przyszłości miejsca po targowisku dopytaliśmy obecnego zarządcy terenu. Spółka potrzebowała aż 18 dni, żeby odpowiedzieć na nasze pytania.
„Aktualnie prowadzone są prace związane z przygotowaniem do uporządkowania terenu, na którym prowadzona jest działalność handlowa. Zgodnie z ustaleniami, Miasto Lublin zobowiązało się do zaproponowania wszystkim kupcom handlującym na tym terenie możliwości kontynuowania działalności handlowej na miejskich targowiskach” – mówi Katarzyna Piech, główny specjalista ds. obsługi zarządu w spółce Lubelskie Dworce.
Umowa na zarządzanie terenem z firmą, która była odpowiedzialna za organizację handlu na tym terenie, wygasła w grudniu 2023 r. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że firma prowadząca targowisko zalega Lubelskim Dworcom sporo pieniędzy. Na potwierdzenie tych informacji czekamy.
„Zarząd spółki Lubelskie Dworce zgodnie z prośbami handlujących wydłużył okres korzystania z terenu do końca marca. Teren następnie zostanie uporządkowany i do czasu podjęcia ostatecznych decyzji zostanie wykorzystany na miejsca parkingowe ogólnodostępne” – informuje Katarzyna Piech.
Dworzec PKS będzie działał do końca roku. Co potem? Jedną z opcji sprzedaż terenu
Lubelskie Dworce podkreślają, że nieruchomości zarządzane przez spółkę stanowią tylko część obszaru podzamcza, które jako całość wymaga kompleksowej rewitalizacji tak, by cały ten obszar stał się wizytówką regionu.
„O przeznaczeniu tych terenów będą prowadzone rozmowy z Miastem Lublin, właścicielem pozostałych nieruchomości obszaru podzamcza” – przyznaje Katarzyna Piech z Lubelskich Dworców.
Warto przypomnieć, że Miasto Lublin jest właścicielem terenu pomiędzy sklepem Społem Bazar a halą Nova (włącznie z Novą i targowiskiem). Do miasta należy również teren targu warzywno-owocowego przy ul. Ruskiej, którym zarządza Miejska Korporacja Komunikacyjna (spółka MPK Lublin).
Natomiast do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego należy: budynek dworca PKS, stanowiska postojowe, targ przy placu manewrowym oraz budynki wzdłuż al. Tysiąclecia od budynku dworca do ul. Cerkiewnej, oraz grunty za tym dworcem.
„Brane są pod uwagę możliwości związane ze sprzedażą nieruchomości. Należy jednak wskazać, że procesy dotyczące sprzedaży będą zainicjowane na etapie zakończenia działalności tzw. dworcowej. Wygaszenie działalności dworcowej planowane jest do końca bieżącego roku” – zdradza Piech.
Dodaj swój komentarz