Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły tzw. „Tarczy Antyinflacyjnej”. Jak tłumaczył, rozwiązania mają obniżyć na ceny paliw, energii i żywności.
Szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej
Tarcza Antyinflacyjna ma objąć trzy obszary
Obniżka cen paliw
„Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 groszy” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.
⛽️ Obniżka cen paliw ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/gxDUQ7Qjzr
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Obniża cen gazu ziemnego
„Od stycznia na trzy najtrudniejsze zimowe miesiące (styczeń-marzec) wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. do poziomu 8 procent” – powiedział premier.
Obniżony VAT na gaz ziemny ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/83OmeTcGa2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Obniżka cen prądu
Premier zapowiedział całkowite zniesienie akcyzy na energię elektryczną. Przekonywał, że wszystkie działania, które będą kosztami poniesionymi przez budżet państwa spowodują, że w kieszeni obywateli ma pozostać więcej pieniędzy. – Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet około 10 mld zł – zaznaczył.
„Od stycznia na 3 miesiące obniżymy stawkę VAT i na energię elektryczną, ale także w kontekście powstrzymania cen spekulacji na runku zielonych certyfikatów będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu emisją CO2” – dodał.
Obniżony VAT na energię elektryczną ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/8BW8m9bSAd
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Dodatek osłonowy dla gospodarstwo domowych
Rząd zamierza wprowadzić również dodatek osłonowy, który ma sprawić, że ceny żywności, które wzrosły, będą tańsze. – „Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się” – zaznaczył Morawiecki.
Dodatek osłonowy ma działać na zasadzie kompensacji poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych. Wysokość dodatku osłonowego będzie wynosić od 400 do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego – inny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio – czy sześcioosobowego.
Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.
Dodatek osłonowy ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/amPXIeeUGg
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Zobacz także: Płaca minimalna 2022. Ile najniższa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie? Netto, brutto
Dodaj opinię