Szkolna rewolucja w Lublinie stała się faktem. Radni miejscy podjęli decyzję o połączeniu dwóch szkół podstawowych, co oznacza koniec działalności jednej z nich. Na tym jednak nie koniec zmian – do zwolnionego budynku wprowadzi się liceum, które od lat zmaga się z problemem przepełnienia. Czy decyzja ta rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem?
Połączą dwie szkoły podstawowe
Decyzja o reorganizacji szkół w Lublinie wynika przede wszystkim z niżu demograficznego. Liczba uczniów w szkołach podstawowych systematycznie spada, co sprawia, że utrzymanie małych placówek staje się coraz mniej opłacalne. Przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 25, do której w tym roku do pierwszej klasy zapisało się zaledwie 14 dzieci. Radni uznali, że lepszym rozwiązaniem będzie jej likwidacja i przeniesienie uczniów do Szkoły Podstawowej nr 19, która również zmieni swoją lokalizację z ul. Szkolnej 6 na ul. Sierocą 17.
Nowe miejsce dla IV Liceum Ogólnokształcącego
Zmiany w szkolnej mapie miasta dotyczą również IV Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła ta od dawna boryka się z problemem zbyt dużej liczby uczniów w stosunku do dostępnej przestrzeni. W efekcie zajęcia odbywają się od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Przeniesienie liceum do budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 19 przy ul. Szkolnej 6 ma poprawić warunki nauki dla blisko 800 uczniów.
Choć władze miasta argumentują, że zmiany są konieczne i pozwolą na lepszą organizację systemu edukacji, nie brakuje głosów sprzeciwu. Społeczność SP nr 25 podkreśla, że szkoła ma długą historię i silną tradycję, której nie da się po prostu przenieść do innej placówki. Część radnych oraz rodziców wskazuje również, że to IV LO ma problem lokalowy i to dla tej szkoły należało poszukać innego rozwiązania, zamiast likwidować podstawówkę.
Mimo burzliwej dyskusji radni miejscy większością głosów przegłosowali uchwałę o połączeniu szkół. Zmiany wejdą w życie z dniem 31 sierpnia. Władze miasta zapewniają, że uczniowie SP nr 25 przejdą do nowej placówki w tych samych zespołach klasowych i z dotychczasowymi nauczycielami. Czy jednak reorganizacja spełni oczekiwania mieszkańców i rozwiąże problemy edukacyjne w Lublinie? To okaże się w nadchodzących latach.
Dodaj swój komentarz