Studia tylko dla zaszczepionych. Uniwersytet Medyczny wprowadza obowiązkowe szczepienia

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska

Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mają czas do 28 lutego na przedłożenie potwierdzenie szczepienia, dokumentu potwierdzającego przebycie COVIDa lub zaświadczenie z przeciwwskazaniami do szczepienia. Uczelnia grozi studentom sankcjami.

Obowiązkowe szczepienia studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska wystosował pismo do studentów uczelni. Możemy z niego się dowiedzieć, że wszyscy studenci mają czas do 28 lutego na dostarczenie do uczelni jednego z trzech dokumentów: ważnego certyfikatu szczepienia przeciw COVID19, nie starszy niż 6 miesięcy pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 lub zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniach do szczepienia przeciw koronawirusowi. W innym przypadku wobec studentów zostaną zastosowane odpowiednie sankcje.

Poniżej publikujemy pismo rektora UM.

„Drodzy studenci, zdecydowana większość z Was, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich oraz społeczności akademickiej zaszczepiła się przeciw COVID19. Wg raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego przygotowanego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki jest to 89,3%, co stawia naszą uczelnię w pierwszej dziesiątce uczelni w Polsce. Dziękujemy Wam!

Wyrażamy nadzieję, że pozostali, którzy jeszcze nie skorzystali z możliwości przyjęcia szczepionki, będą mogli wkrótce to uczynić po ustaniu przeciwwskazań medycznych i tym samym wykonają obowiązek wynikający z przepisu prawa powszechnego i będą mogli legitymować się ważnym certyfikatem. Nasza uczelnia dołożyła wszelkich starań, aby szczepienia były dla Was w ostatnich miesiącach łatwo dostępne na kampusie.

Przypominam, że Minister Zdrowia w dniu 22.12.2021r. wprowadził rozporządzeniem obowiązek szczepienia się studentów kierunków medycznych w okresie pandemii i w związku z jej przebiegiem. Uczynienie mu zadość stwarza możliwe najlepsze warunki do prowadzenia procesu kształcenia w zawodach medycznych, ograniczając w najwyższym stopniu rozprzestrzenienie zakażeń i zapewniając wzajemną ochronę nie tylko pomiędzy członkami społeczności akademickiej, ale także, co niezmiernie ważne, ochronę pacjentów i pensjonariuszy domów pomocy społecznej, z którymi studenci mają kontakt, realizując nauczanie praktyczne.

Od dnia 1 marca 2022r. obowiązkiem studenta jest posiadać ważny certyfikat szczepienia przeciw COVID19. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które mają przeciwskazania do szczepienia i osoby, którym do dnia 1 marca 2022r. upłynie mniej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

W okresie od 21 lutego 2022 do 28 lutego 2022 należy przedłożyć w Dziekanatach stosowne dokumenty:
1. ważny certyfikat szczepienia przeciw COVID19 lub
2. nie starszy niż 6 miesięcy pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 lub
3. zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniach do szczepienia przeciw COVID19.

Możliwe jest również okazanie w/w dokumentów wyłącznie lekarzowi, który na ich podstawie wystawi zaświadczenie o wypełnieniu obowiązku i dacie końcowej obowiązywania jego podstaw i przedłożenie tego zaświadczenia w terminie do 28 lutego 2022r. Osoby, które wybiorą tę opcję, do dnia 18 lutego muszą wpisać się na listę w Dziekanacie i otrzymają od uczelni skierowania.

Nie wywiązanie się z obowiązku poddania się szczepieniu skutkować może zastosowaniem sankcji wynikających z obowiązujących przepisów prawa tj. z ustawy z dnia 5 grudni 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, sankcji przewidzianych ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018r. i Regulaminem studiów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za naruszenie przepisów prawa obowiązującego w Uczelni, jak również może negatywnie wpłynąć na przebieg procesu kształcenia.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska”

Warto przypomnieć, że Uniwersytet Medyczny jest już drugą uczelnią w Lublinie, która zobowiązała studentów do obowiązkowych szczepień. Wcześniej próbowała to wprowadzić Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie. Szczegóły: Uczelnia tylko dla zaszczepionych. Osoby bez szczepienia nie zostaną wpuszczone do budynku

Pismo rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do studentów
Pismo rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do studentów

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Cała prawda o rektorze:

    „Obowiązek wprowadzony przez ulanego typa, który za nic ma swoje zdrowie i się zapuścił do tego stopnia, że tylko wiara w sztuczne boostery odporności mu pozostała. Potem tacy ulańcy okupują łóżka szpitalne. Hipokryzja.”

  2. Szkoda że na UMCS nadal kształcenie zdalne jak jest np. na wydziale ekonomicznym na III roku. To że tylko część studentów uczy się hybrydowo, a reszta jest na zdalnym to naprawdę dziwna sytuacja. Poszczególne wydziały boją się podjąć decyzję i wrócić normalnie na uczelnię. Wiadomo, że tak jest łatwiej dla uczelni, ale czy lepiej dla studentów?

  3. Cieszę się, że w końcu (bo i tak dość późno) zostały podjęte jakieś stanowcze kroki. Jesteśmy uczelnią medyczną i już pomijając nadrzędną motywację dobra pacjentów, z którymi na co dzień mamy kontakt, to powinniśmy także być przykładem dla innych ludzi. Nie rozumiem co siedzi w głowach oczytanych studentów medycyny, znających doskonale mechanizm działania szczepionki mRNA, którzy jeszcze się nie zaszczepili. Trochę wstyd i trochę cringówa.
    Brawa dla Pana Rektora za podjęcie stanowczej decyzji.

  4. Rektor mojej byłej uczelni też tak promował szczepionki rok temu A dziś już nie żyje…