Studia podyplomowe – dlaczego warto na nie iść i jak mogą odmienić Twoją karierę?

studia shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Wyobraź sobie taką sytuację: kończysz studia na ukochanym kierunku i okazuje się, że nie możesz znaleźć pracy albo znajdujesz ją, ale przyszły pracodawca mówi Ci, że dostaniesz etat, jeżeli się dokształcisz. Nie brzmi to zbyt obiecująco, prawda? Na szczęście z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i tutaj tym wyjściem są studia podyplomowe.

Nie zawsze udaje nam się wybrać taki kierunek, jaki rokuje na przyszłość. Zaczynamy jakieś studia i kończymy je, ale okazuje się, że nie mamy serca do danej branży, jest w niej ciężko o pracę albo co gorsza, wybraliśmy konkretne studia za namową rodziców. Rynek pracy ciągle się zmienia, przez cały czas wymaga rozwoju i bycia otwartym na nowe opcje. Możesz znaleźć dobrą pracę i rozwijać się, kiedy masz większą wiedzę i w dodatku, kiedy ta wiedza jest potwierdzona dyplomem. Niezależnie od tego, która z powyższych problemowych sytuacji Cię dotyczy, bieg wydarzeń mogą zmienić studia podyplomowe.

 

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

1. Szybki sposób na poszerzenie wiedzy

Decyzja o drugim kierunku studiów jest bardzo ciężka. Studiowanie kolejnego kierunku wymaga czasu, a kiedy pracujesz, możesz mieć z tym problem. Często też studia na drugim kierunku są niemożliwe ze względów finansowych. Pracując, nie masz na nie czasu. Jeżeli nie pracujesz, to możesz je podjąć, ale rodzice nie zawsze chcą lub mogą te studia finansować. Pojawia się problem. Widzisz wyraźnie, że musisz się dokształcić, ale masz związane ręce. Na szczęście studia podyplomowe nie zajmują tyle czasu, co studiowanie drugiego kierunku, więc nie będą aż tak bardzo kolidować z Twoimi zawodowymi obowiązkami. Dyplom zdobędziesz w ciągu ok. 2 lat, a zajęcia będą się odbywać w weekendy.

– Ludzie chłonni wiedzy doskonale zdają sobie sprawę z ograniczeń, jakie narzuca studiowanie drugiego kierunki, ale dostrzegają ogromną szansę w studiach podyplomowych i częstokroć wybór ten jest jedną z najlepszych decyzji, jakie podejmują w kontekście swojego zawodowego rozwoju” – mówi Klaudia Górska, koordynator ds. Marketingu i Promocji z WSPA w Lublinie.

 

2. Możliwość rozwoju w dowolnym kierunku

Na studiach podyplomowych możesz wybrać kierunek, który jest w ogóle niezwiązany z Twoim dotychczasowym wykształceniem. Możesz skończyć matematykę i pójść na „podyplomówkę” z logistyki. Możliwe jest połączenie dwóch skrajnych nawet kierunków i zdobycie wiedzy w znacznie szerszym zakresie. W wielu przypadkach zdarza się tak, że młodzi ludzie wahają się pomiędzy dwoma różnymi kierunkami studiów i żałują, że czas lub możliwości nie pozwoliły im na naukę obu. Studia podyplomowe rozwiązują ten problem. Nie trzeba rezygnować z czegoś, co nas ciekawi. Nie trzeba się też ograniczać do jednej branży.

 

3. Większe szanse na zdobycie dobrej pracy

Kandydat na pracownika, który może się pochwalić wiedzą w więcej niż jednym kierunku, jest znacznie bardziej poszukiwany na rynku pracy. Nie tylko szybciej znajduje tę pracę, ale też ma większe szanse na awans i otrzymanie kierowniczego stanowiska. Studiowanie chemii i „podyplomówka” z zarządzania otwiera drzwi przykładowo na wyższy szczebel kariery w firmie farmaceutycznej.

Jeżeli rekruterzy mają do wyboru pracownika, który skończył jeden kierunek i takiego, który skończył też studia podyplomowe, to w zdecydowanie większej ilości przypadków wybiorą tego drugiego. Im szersza wiedza, tym większe możliwości.

 

Czytaj także: Studia stacjonarne czy niestacjonarne – które lepsze?

 

Gdzie pójść na „podyplomówkę”?

Najlepiej jest szukać studiów podyplomowych możliwe blisko swojego miejsca zamieszkania, dlatego że ogranicza to ilość czasu, jakiego potrzebujemy na dojazdy, a tym samym pozwala łatwiej zaplanować sobie pracę i zajęcia na „podyplomówce”. W  Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie możesz wybierać sposób stacjonarnych studiów podyplomowych oraz formy e-learningowej, czyli studiów online. W jednym i drugim przypadku Twój dyplom będzie wyglądał tak samo, więc wybór konkretnej formy studiów zależy tak naprawdę tylko od Twoich możliwości czasowych.

Wybrane kierunki stacjonarne to:

• Podatki
• Menedżer administracji publicznej
• Prawo medyczne
• Bezpieczeństwo wewnętrzne
• Public relations
• Administrowanie sieciami komputerowymi
• Nowoczesne techniki zarządzania produkcją

Wybrane kierunki online to:

• Zarządzanie sprzedażą
• Handel zagraniczny
• Zarządzenie i marketing

 

Wybór formy e-learningowej polecany jest przede wszystkim osobom, które na co dzień pracują w innym mieście lub mają kolidujący z zajęciami tryb pracy. Uczyć można się wszędzie, wystarczy tylko dostęp do internetu.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie jest placówką przyjazną osobom niepełnosprawnym. Tryb studiów pozwala uczelni z powodzeniem kształcić również obcokrajowców. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi kształcenia sprawia, że nauka jest szybka, przyjemna i co najważniejsze bardzo efektywna. Każde zajęcia pozwalają poszerzać wiedzę i zbliżają do osiągnięcia celu.

W wielu przypadkach okazuje się, że studia podyplomowe są prawdziwą furtką do kariery. Każda dodatkowa umiejętność i każdy dyplom stawiają nas o krok przed innymi. Jeżeli tylko możliwe jest pogodzenie pracy ze studiami podyplomowymi, to nie ma się nad czym zastanawiać.

02 240517WSPA sliderPartnerem publikacji jest Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.