Studia stacjonarne czy niestacjonarne – które lepsze?

PARTNER SERWISU

Nie możesz podjąć decyzji, na jakie studia pójść? Kierunek już wybrany, ale wahasz się pomiędzy stadiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi? Zobacz wady i zalety obu rozwiązań i wybierz dobrze.

 

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest „jakość” studiów. Panuje pogląd, że poziom nauczania na studiach stacjonarnych jest znacznie wyższy, ale nie jest to prawdą. Oba tryby nauczania podlegają podobnym wymaganiom i obejmują taki sam zakres materiału. Różnice wynikają natomiast z trybu prowadzenia zajęć w poszczególnych przypadkach.

 

Jak wygląda studiowanie dziennie i zaoczne? Po rzetelną opinię udaliśmy się do Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne to inna nazwa studiów dziennych. W przypadku tego typu studiów nauka odbywa się od poniedziałku do piątku w wyznaczonych godzinach – przeważnie rano i wczesnym popołudniem.

Zalety

• Studia tego typu są bezpłatne. Zajęcia prowadzone są na uczelniach państwowych, tak więc student nie musi nie dopłacać, żeby się uczyć.

• Z uwagi na dużą częstotliwość zajęć, student ma wystarczająco dużo czasu, by przyswoić większość wiedzy na wykładach i nie ma konieczności uczenia się „po godzinach” (chyba że nie zdąży czegoś opanować lub chce rozszerzyć swoją wiedzę).

• Istnieje możliwość poświecenia się w pełni nauce i zaznania tzw. studenckiego życia. Częstotliwość zajęć pozwala powoli i dokładnie opanować cały materiał.

• Studiując dziennie, student ma więcej okazji do integracji.

Wady

• Tryb prowadzenia studiów wymaga od studenta dyspozycyjności właściwie przez 5 dni w tygodniu. Nie może on podjąć pracy, chyba że weekendową lub w godzinach popołudniowych, wieczornych lub nocnych.

• Pojawia się konieczność posiadania środków, które pozwolą się utrzymać – wynajem mieszkania, koszt biletów, rachunki i zakupy spożywcze, a także pomocne naukowe – to kosztuje.

• Często też pojawia się konieczność wyprowadzki do innego miasta.

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne to inaczej studia zaoczne, czyli prowadzone w trybie weekendowym. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w co drugi weekend.

Zalety

• Zajęcia na uczelni odbywają się tylko przez 4 dni w miesiącu, zamiast przez 20 dni, jak to ma miejsce podczas studiowania dziennego. To sprawia, że student może podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin.

• Studiując stacjonarnie, można łączyć teorię z praktyką, czyli uczyć się i stawiać swoje pierwsze kroki w wybranym zawodzie, np. na stażu.

• Mimo konieczności poniesienia kosztów czesnego, studiowanie w trybie niestacjonarnym pozwala na zminimalizowanie wydatków związanych z nauką (np. brak konieczności wynajmu mieszkania w innym mieście) i daje większą swobodę zarządzania własnym czasem. Dodatkowo studenci WSPA mogą liczyć na różnego rodzaju promocje, które pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć koszt nauki. Przykładowe promocje to -50% na drugi kierunek, brak opłaty wpisowej lub -10% dla studentów, którzy polecą uczelnię swojemu znajomemu. Więcej o PROMOCJACH

• Osoba studiująca niestacjonarnie ma często lepszy start w zawodzie, z uwagi na doświadczenie, jakie zdobyła w pracy, którą mogła podjąć w czasie studiów.

Wady

• Studia niestacjonarne są płatne. Ich koszt wynosi zazwyczaj kilkaset złotych miesięcznie (średnio od 300 do 600 zł). Największe koszty czekają studentów medycyny, architektury i prawa.

• Niewielka liczba zajęć wymaga od studenta nauki w domu i to w dość szerokim zakresie. W tym przypadku zdecydowanie więcej jest pracy własnej.

• Student zaoczny ma mniejszą możliwość dysponowania weekendami, tak jak jest to w przypadku osób studiujących dziennie.

Czytaj dalej… ↓4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. imho, wszystko zależne od Twojej sytuacji życiowej.
    Ja z racji tego, iż mam już trochę lat i stałą pracę ( niezbędną mi), postanowiłam uczyć się w prywatnej szkole żak. Jestem na kierunku opiekun medyczny przez rok w opcji zaocznej. Plusem jest to, że to darmowa szkoła. Ogólnie polecam takie rozwiązanie każdemu, kto pracuje, ale chce się równocześnie uczyć.

  2. Ukończyłam uczelnie państwową trochę przyznam, że żałuje mimo pozornej oszczędności w portfelu wiedz, którą mi przekazywano w okresie studiów była mocno zdezaktualizowana. Skąd ja młoda ambitna pełna energii i wigoru dziewczyna, patrząca optymistycznie w przyszłość mogłam o tym wiedzieć, że ostatecznie i tak kompetencje nabywać będę na uczelniach prywatnych…