Ważny temat? Prześlij newsa!

Studia stacjonarne czy niestacjonarne – które lepsze?

Publikacja Sponsorowana

Nie możesz podjąć decyzji, na jakie studia pójść? Kierunek już wybrany, ale wahasz się pomiędzy stadiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi? Zobacz wady i zalety obu rozwiązań i wybierz dobrze.   Pierwszą i najważniejszą kwestią jest „jakość” studiów. Panuje pogląd, że poziom nauczania na studiach stacjonarnych jest znacznie wyższy, ale nie jest to prawdą. Oba tryby nauczania […]

Nie możesz podjąć decyzji, na jakie studia pójść? Kierunek już wybrany, ale wahasz się pomiędzy stadiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi? Zobacz wady i zalety obu rozwiązań i wybierz dobrze.

 

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest „jakość” studiów. Panuje pogląd, że poziom nauczania na studiach stacjonarnych jest znacznie wyższy, ale nie jest to prawdą. Oba tryby nauczania podlegają podobnym wymaganiom i obejmują taki sam zakres materiału. Różnice wynikają natomiast z trybu prowadzenia zajęć w poszczególnych przypadkach.

 

Jak wygląda studiowanie dziennie i zaoczne? Po rzetelną opinię udaliśmy się do Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne to inna nazwa studiów dziennych. W przypadku tego typu studiów nauka odbywa się od poniedziałku do piątku w wyznaczonych godzinach – przeważnie rano i wczesnym popołudniem.

Zalety

• Studia tego typu są bezpłatne. Zajęcia prowadzone są na uczelniach państwowych, tak więc student nie musi nie dopłacać, żeby się uczyć.

• Z uwagi na dużą częstotliwość zajęć, student ma wystarczająco dużo czasu, by przyswoić większość wiedzy na wykładach i nie ma konieczności uczenia się „po godzinach” (chyba że nie zdąży czegoś opanować lub chce rozszerzyć swoją wiedzę).

• Istnieje możliwość poświecenia się w pełni nauce i zaznania tzw. studenckiego życia. Częstotliwość zajęć pozwala powoli i dokładnie opanować cały materiał.

• Studiując dziennie, student ma więcej okazji do integracji.

Wady

• Tryb prowadzenia studiów wymaga od studenta dyspozycyjności właściwie przez 5 dni w tygodniu. Nie może on podjąć pracy, chyba że weekendową lub w godzinach popołudniowych, wieczornych lub nocnych.

• Pojawia się konieczność posiadania środków, które pozwolą się utrzymać – wynajem mieszkania, koszt biletów, rachunki i zakupy spożywcze, a także pomocne naukowe – to kosztuje.

• Często też pojawia się konieczność wyprowadzki do innego miasta.

02 240517WSPA slider kierunkiStudia niestacjonarne

Studia niestacjonarne to inaczej studia zaoczne, czyli prowadzone w trybie weekendowym. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w co drugi weekend.

Zalety

• Zajęcia na uczelni odbywają się tylko przez 4 dni w miesiącu, zamiast przez 20 dni, jak to ma miejsce podczas studiowania dziennego. To sprawia, że student może podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin.

• Studiując stacjonarnie, można łączyć teorię z praktyką, czyli uczyć się i stawiać swoje pierwsze kroki w wybranym zawodzie, np. na stażu.

• Mimo konieczności poniesienia kosztów czesnego, studiowanie w trybie niestacjonarnym pozwala na zminimalizowanie wydatków związanych z nauką (np. brak konieczności wynajmu mieszkania w innym mieście) i daje większą swobodę zarządzania własnym czasem. Dodatkowo studenci WSPA mogą liczyć na różnego rodzaju promocje, które pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć koszt nauki. Przykładowe promocje to -50% na drugi kierunek, brak opłaty wpisowej lub -10% dla studentów, którzy polecą uczelnię swojemu znajomemu. Więcej o PROMOCJACH

• Osoba studiująca niestacjonarnie ma często lepszy start w zawodzie, z uwagi na doświadczenie, jakie zdobyła w pracy, którą mogła podjąć w czasie studiów.

Wady

• Studia niestacjonarne są płatne. Ich koszt wynosi zazwyczaj kilkaset złotych miesięcznie (średnio od 300 do 600 zł). Największe koszty czekają studentów medycyny, architektury i prawa.

• Niewielka liczba zajęć wymaga od studenta nauki w domu i to w dość szerokim zakresie. W tym przypadku zdecydowanie więcej jest pracy własnej.

• Student zaoczny ma mniejszą możliwość dysponowania weekendami, tak jak jest to w przypadku osób studiujących dziennie.

Czytaj dalej… ↓

Strony: 1 2

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

4 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hui
7 lat temu

Nie wybierajcie tylko farmacji bo to kibel straszny ..

Czika
7 lat temu

Skąd ten pomysł z tą farmacją?

Agnuś
7 lat temu

Ukończyłam uczelnie państwową trochę przyznam, że żałuje mimo pozornej oszczędności w portfelu wiedz, którą mi przekazywano w okresie studiów była mocno zdezaktualizowana. Skąd ja młoda ambitna pełna energii i wigoru dziewczyna, patrząca optymistycznie w przyszłość mogłam o tym wiedzieć, że ostatecznie i tak kompetencje nabywać będę na uczelniach prywatnych…

Asik
7 lat temu

imho, wszystko zależne od Twojej sytuacji życiowej.
Ja z racji tego, iż mam już trochę lat i stałą pracę ( niezbędną mi), postanowiłam uczyć się w prywatnej szkole żak. Jestem na kierunku opiekun medyczny przez rok w opcji zaocznej. Plusem jest to, że to darmowa szkoła. Ogólnie polecam takie rozwiązanie każdemu, kto pracuje, ale chce się równocześnie uczyć.

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check