Strajk nauczycieli 2019. Jest decyzja zarządu ZNP w sprawie strajku włoskiego nauczycieli

IMG 20190414 135827 resized 20190419 112549585
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Główny ZNP postanowił kontynuować ogólnopolską akcję protestacyjną pracowników oświaty. W czasie strajku nauczyciele będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane przepisami Prawa oświatowego.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego postanowił kontynuować Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty. W ankiecie, którą przeprowadziliśmy we wrześniu, 55 proc. respondentów opowiedziało się „za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”. Umownie nazwaliśmy tę formę akcji protestacyjnej protestem włoskim” – poinformował Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Protest październikowy nauczycieli nie będzie powtórką sytuacji z kwietnia, kiedy to nauczycieli nie prowadzili zajęć lekcyjnych. Pedagodzy rozpoczną tak zwany strajk włoski. Będą bardzo powoli i skrupulatnie wykonywali tylko swoje podstawowe zadania, opisane w przepisach Prawa oświatowego.

Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin w tygodniu i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będziemy wykonywali tego, co stało się niepisaną normą, np. pełnienie opieki podczas wycieczek szkolnych czy zielonych szkół, podczas których nauczyciel odpowiada przez 24 godziny za ucznia” – ogłosił Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

Strajk nauczycieli 2019 ZNP – od kiedy?

Rozpoczęcie strajku włoskiego początkowo planowano na wtorek, 15 października. Termin ten został jednak przesunięty o tydzień. W tym czasie Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadził akcję informacyjną w szkołach, skierowaną do nauczycieli i rodziców.

Chodzi nam o pokazanie, jak wiele rzeczy nauczyciele zwyczajowo wykonują, choć nie należą one do ich obowiązków. Chodzi o przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy nauczycieli. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, które zadania zlecane przez dyrektora nie należą do naszych obowiązków, albo za które możemy domagać się wynagrodzenia” – wyjaśnia Broniarz.

ZNP podkreśla także, że udział w akcji protestacyjnej to indywidualna decyzja każdego nauczyciela. – „W ramach tego protestu chcemy walczyć o prestiż zawodu, bo nauczyciel ma być odpowiednio wynagradzany, w miejscu pracy powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, a nie tworzyć sobie to miejsce pracy, wykorzystując własny sprzęt i środki finansowe” – dodaje szef ZNP.

Przypomnijmy, że rząd zapowiedział, że od 2020 roku pensja minimalna wyniesie 2 600 zł brutto. Tymczasem dzisiaj płaca minimalna nauczycieli zaczyna się od 2 450 zł brutto. Czytaj więcej ? Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku. Wzrośnie też stawka minimalna

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. No i super . W końcu . Pamiętajcie belfrzy , że w żadnych rozporządzeniach nie ma czegoś takiego jak praca domowa . Więc żadne np ani jedynki za to nie można postawić .
  I pamiętajcie jeszcze że macie 18h/ tygodniowo aby pracować w domu , jak to oprotestujecie , mam nadzieje że szybko będziecie mieli 40 godzinny tydzień pracy .
  Pozdrawiam . Rodzic

 2. A ja jestem za. Każdy protestuje, a nauczycielom nie wolno? Pamiętajmy, że każdy mógł zostać nauczycielem i mieć etat 18 h, ja nie obrażam służb mundurowych, bo mają wcześniejszą emeryturę, a lekarzy i farmaceutów, że łatwiej im dostać kredyt na mieszkanie, niż mi, zwykłemu Polakowi. Nie zazdroszczę i szanuję. Każdy z nas kiedyś podejmował świadomie decyzję kim chce być w przyszłości. Więc szanowny Rodzicu, proszę schowaj do kieszeni obraźliwy ton i sformuowania typu belfer.
  To nie komentarz, tylko jad, który posiadasz, bo Ty dokonałeś gorszego wyboru?
  Rodzic nr 2

 3. Proszę też nie zapominać, że ucielanoe korepetycji nie wlicza się w czas pracy szkoły, ponieważ dostajecie za to wynagrodzenie.