Sokoły z Lublina poczuły wiosnę. W ich gnieździe są już dwa jajka

sokoly lublin 2022 jajka

Para sokołów wędrownych mieszkających w gnieździe na kominie elektrociepłowni Wrotków ma już dwa jajka. Jak wyglądają? Co warto wiedzieć o parze sokołów? Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule.

Sokoły z Lublina będą miały pisklęta. Wrotka zniosła dwa jaja

W tej chwili w gnieździe na kominie PGE Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie znajdują się dwa jaja złożone przez samicę – Wrotkę. Pierwsze złożyła 19 marca, drugie 21 marca. W ubiegłym roku było pięć jaj, z czego z trzech się wykluły pisklęta, a finalnie dwa ocalały – Szponka i Czart.

Aktualizacja 23.03.2022: W gnieździe lubelskich sokołów są już trzy jaja

W 2021 r. otruty został partner Wrotki – Łupek. Ostatni raz widziany był 13 maja, kiedy to z upolowanym gołębiem przyleciał do gniazda. Po zjedzeniu gołębia, padło jedno z piskląt. Przeprowadzone badania wykazały obecność środka nielegalnie wykorzystywanego do eliminowania zwierząt drapieżnych. Zatruł się nim również Łupek, który już nie wrócił do gniazda.

Wrotka obecnie jest w gnieździe z Czartem. Wysiadywanie jaj to około 32-33 dni. Jak wszystko się dobrze potoczy, to w drugiej połowie kwietnia będziemy mogli podziwiać pisklaki. Budka lęgowa sokołów znajduje się na wieży komina Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła na wysokości 150 metrów. Sokolą rodzinę można obserwować przez całą dobę na stronie peregrinus.pl.

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Podczas polowania osiąga prędkość nawet 180 km/h, podczas tzw. pikowania. Żywi się tylko ptakami łapanymi w locie na otwartej przestrzeni.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.