W gnieździe lubelskich sokołów są już trzy jaja

Sokoły z Lublina mają już trzy jaja
Sokoły z Lublina mają już trzy jaja

W gnieździe sokołów na kominie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Wrotków w Lublinie są już trzy jaja. Gniazdo zamieszkiwane jest przez samicę Wrotkę i samca Czarta.

Sokoły z Lublina mają już trzy jaja

Marzec jest miesiącem, kiedy samice sokołów składają jaja, jednak w tym roku taki scenariusz wcale nie był oczywisty, ponieważ w 2021 r. zaginął i do tej pory nie pojawił się partner Wrotki samiec Łupek. W okolicy pojawiał się jednak samiec Czart – syn Wrotki. Matka z synem założył na kominie elektrociepłowni Wrotków rodzinę.

„Zdarza się, że bardzo młode samice mają potomstwo. W przypadku samca, a mówimy o rocznym Czarcie, byłby to pierwszy zaobserwowany przypadek” – mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia „Sokół”.

Wrotkę można uznać za rekordzistkę w ilości składanych jaj. Sokoły najczęściej mają ich 2-3, Wrotka natomiast 5-6. Samica sokoła rozpoczyna wysiadywanie już od pierwszego zniesionego jaja. Kolejne pojawiają się w odstępach mniej więcej dwu-trzydniowych.

W tej chwili w gnieździe na kominie PGE Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie znajdują się trzy jaja złożone przez Wrotkę. Pierwsze złożyła 19 marca, drugie 21 marca, a trzecie 23 marca. Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w kwietniu powinny wykluć się pisklęta, które Wrotka będzie intensywnie ogrzewać. Ojciec młodych będzie dbać w tym czasie o jedzenie. Na przełomie maja i czerwca młode sokoły rozpoczną naukę latania.

Gniazdo sokołów na Wrotkowie

Gniazdo sokołów znajduje się na kominie PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków na wysokości 120 metrów. Zostało zamontowane w 2016 roku, po tym jak zauważono, że w okolicy pojawiły się sokoły wędrowne.

Wrotka i Łupek po raz pierwszy doczekali się potomstwa w 2018 roku. Z sześciu jajek wykluło się pięć młodych sokołów. Taka liczba potomstwa u tych ptaków to rzadkość. W minionym sezonie z 5 jaj wykluły się 4 młode z czego dwa pisklaki przeżyły. Decyzją internautów otrzymały imiona Szponka i Czart.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.