Sokoły na kominie w Lublinie. Łupek i Wrotka mają już pięć jajek

Sokoły na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie mają już 5 jajek
Sokoły na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie mają już 5 jajek

Sokoły Łupek i Wrotka mieszkające na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie mają już pięć jajek. Ostatnie samica złożyła 17 marca. Dzięki zainstalowanym kamerom można je podglądać.

Sokoły na kominie elektrociepłowni Wrotków

Najczęściej sokoły znoszą 2-3 jajka. Inaczej jest w przypadku lubelskiej Wrotki. Sokole gniazdo mieści się na kominie PGE EC Lublin, na wysokości 120 metrów.

Samica przez ostatnie 3 lata znosiła po 5. Nie inaczej jest w tym roku, bo na dzień 18 marca mamy już 5 jaj. Daty zniesienia jaj w 2021 roku: 8 marca, 10 marca, 13 marca, 15 marca i 17 marca.

Wysiadywanie jaj to około 32-33 dni. Jak wszystko się dobrze potoczy, to w połowie kwietnia będziemy mogli podziwiać pierwsze pisklaki.

W zeszłym roku z 5 jaj wykluły się 3 pisklaki. Prawdopodobnie przez niefrasobliwość samca z dwóch jajek nie było klucia. Podczas inkubacji Łupkowi dwa razy wypadło jajko poza dołek.

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Podczas polowania osiąga prędkość nawet do 400 km/h, podczas tzw. pikowania. Żywi się tylko ptakami łapanymi w locie na otwartej przestrzeni.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.