Śmierdzący problem na Starym Mieście. Brak całodobowej toalety, ludzie załatwiają się gdzie popadnie

Ludzkie odchody na Starym Mieście w Lublinie to codzienność
Ludzkie odchody na Starym Mieście w Lublinie to codzienność | fot. czytelniczka Olga

Przypadkowi przechodnie traktują zabytkowy teren Starego Miasta jak swoją prywatną toaletę. Załatwiają „pilne potrzeby” wprost na chodniki i ściany budynków. Bynajmniej nie dlatego, że obce im są standardy obyczajowe i higieniczne. Dzieje się tak z powodu braku całodobowej toalety.

Do WC tylko w dzień, w nocy brama lub zakamarek

„Tak wyglądają zakątki Starego Miasta w Lublinie. Brak toalet publicznych w okolicach Starego Miasta a szczególnie Bramy Krakowskiej i Trybunału powoduje zanieczyszczenie fekaliami i smród. Firma odpowiedzialna za porządek na mieście nie poczuwa się do obowiązku sprzątania tego typu nieczystości. Czy ktoś zareaguje na te obrzydlistwa, szczególnie że zbliża się okres wakacyjny i spodziewany napływ turystów do miasta?” – zwraca uwagę czytelniczka Olga.

W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy i dzierżawcy lokali usytuowanych na terenie Starego Miasta. W okolicy nie ma szaletu, więc każdy szuka sobie ustronnego miejsca. To znaczy szalet jest, ale dopiero przy Zamku (pod ul. Bramową), a godziny jego funkcjonowania pozostawiają wiele do życzenia.

W sezonie wakacyjnym (czerwiec-sierpień) działa w godzinach 10:00-21:00. Poza gorącym sezonem jest otwarty w godzinach 10:00-16:00 (październik-marzec) i 9:00-19:00 (kwiecień-maj/wrzesień). Poza tymi godzinami każdy musi sobie jakoś radzić. Według danych z 2022 r. jest on też jednym z najczęściej odwiedzanych szaletów należących do miasta. W ubiegłym roku odwiedziło go ponad 40 tys. razy.

Więcej: Korzystacie z miejskich szaletów? Sprawdziliśmy, ile kosztuje nas ich roczne utrzymanie. Niemało…

Taka sytuacja jest również uciążliwa dla turystów. A tych w Lublinie nie brakuje. Z dostępnych danych wynika, że to miasto w 2022 r. odwiedziło ponad 750 tys. gości. Nie każdy jednak korzysta z restauracji, gdzie, jeśli zapłacisz za obiad, to możesz skorzystać z toalety.

Więcej: Lublin z rekordową liczbą turystów. Tylu ich w naszym mieście jeszcze nie było

Ludzkie odchody to codzienność

Jak się okazuje, problem z odchodami jest dobrze znany urzędnikom i zarządowi dzielnicy.

„W przedmiocie zanieczyszczeń odchodami terenu Starego Miasta w Lublinie problem jest nam jak najbardziej znany. Postulujemy już od dłuższego czasu nad utworzeniem publicznej toalety np. w Trybunale Koronnym” – mówi Michał Makowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Stare Miasto w Lublinie.

Przewodniczący twierdzi, że na terenie Starego Miasta z uwagi na ilość osób odwiedzających powinny być utworzone całodobowe publiczne toalety.

„Z naszych osobistych obserwacji, jak również mieszkańców Starego Miast w Lublinie problem z zanieczyszczeniami klatek schodowych kamienic, jak również terenów przynależnych z roku na rok się zwiększa” – przyznaje Michał Makowski.

Ściana kamienicy przy ul. prezydenta Gruella zanieczyszczona odchodami
Ściana kamienicy przy ul. prezydenta Gruella zanieczyszczona odchodami

Co na to lubelski ratusz?

„Poza cyklicznymi zleceniami oczyszczania nawierzchni jezdni, chodników czy opróżniania koszy na odpady, Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie zlecił stałe, codzienne patrole brygady sprzątającej, które mają za zadanie oczyszczanie ulic Starego Miasta na bieżąco. Zlecenie to obejmuje przede wszystkim sprzątanie odpadów. Zanieczyszczenia trudne do zebrania, w tym takie, na które czytelniczka zwraca uwagę, sprząta się poprzez mycie nawierzchni. ZDiM zleca mycie chodników w obszarach najczęściej brudzonych, na terenie Starego Miasta jest to okolica Bramy Krakowskiej. Nawierzchnia w tym miejscu myta jest raz w tygodniu. Dodatkowo, każdorazowo w przypadku otrzymania zgłoszenia o tego typu sytuacjach, podejmowane są prace porządkowe w ramach działań interwencyjnych” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Szanowni Państwo,
    proszę o usunięcie postu.
    Z poważaniem,
    Małgorzata Jeżowska

  2. To nie jest problem tylko starego miasta, ale problem całego Lublina. Toalety powinny być poustawiane nie w wielu, ale w bardzo wielu miejscach. To że ich brakuje nie powinno nikogo dziwić, że bramy i inne zaułki miasta są zanieczyszczone. Są estetyczne toalety (takie jak np. na pętli na Majdanku).
    Dlaczego nie mogą być poustawiane w wielu miejscach Lublina? Lepiej jest narzekać. Ktoś wreszcie powinien ruszyć głową i wystąpić z jakąś mądrą inicjatywą, a nie narzekać i robić głupoty jak ten bęcwał, który zaproponował zamknięcie dla ruchu samochodów ulicy Królewskiej. Tu ma być zastosowane najbardziej głupie rozwiązanie jakie ktoś wymyślił. Problemem jest zainstalowanie świateł na przejściu? Pozdrawiam mądrych inaczej.