Lublin z rekordową liczbą turystów. Tylu ich w naszym mieście jeszcze nie było

Turyści na deptaku w Lublinie
Turyści na deptaku w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Miasto Lublin w 2022 roku odwiedziła rekordowa liczba turystów – było ich ponad 750 tysięcy. To dwukrotnie więcej turystów i odwiedzających krajowych niż rok wcześniej. Miniony rok okazał się rekordowy dla Lublina pod względem ruchu turystycznego.

Pobity rekord turystów w Lublinie

Z najnowszego raportu wynika, że w 2022 r. do Lublina przyjechało 753 tys. podróżnych krajowych, w tym około 342 tys. odwiedzających, czyli spędzających w naszym mieście jeden dzień oraz 411 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów. Natomiast cały Lubelski Obszar Metropolitalny (Lublin i gminy położone w promieniu 70 km) odwiedziło ponad 1 mln osób. To dwukrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem i o około 20% więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

Podobnie jak w 2021 roku do naszego miasta najchętniej przyjeżdżały osoby młode. 47% wszystkich gości krajowych to podróżni do 30. roku życia, zaś najliczniejszą grupę stanowili odwiedzający i turyści w wieku od 21 do 25 lat (28% wszystkich osób, które odwiedziły Lublin).

Stąd przyjeżdżali turyści

Najwięcej gości przybyło do Lublina z województwa lubelskiego (40,5%) i mazowieckiego (33%). Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, którzy w poprzednich latach plasowali się na zdecydowanie dalszych pozycjach. Za nimi znajdują się osoby z województw ościennych: podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Najchętniej odwiedzanymi w 2022 roku miejscami były: Zamek Lubelski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto.

Liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili w 2022 roku Lublin to ok. 50 tys. Najczęściej do naszego miasta przyjeżdżali obywatele Niemiec (38% podróżnych zagranicznych), Izraela (22%), USA (10%) i Wielkiej Brytanii (8%). Największy wzrost zainteresowania Lublinem odnotowano wśród turystów i odwiedzających z Niemiec – ich liczba powiększyła się aż czterokrotnie w porównaniu z 2021 rokiem.

Skąd dane o ruchu turystycznym?

„Ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin, możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, przez co dają całościowy i dokładny obraz ruchu turystycznego na danym obszarze” – mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędy Miasta Lublin.

Dane o ruchu turystycznym gromadzone są na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, do której należy miasto Lublin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.