Służby w pełnej gotowości. Idzie odwilż, a z nią gwałtowne roztopy, podtopienia, a nawet powódź

lód rzeka kra roztopy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rozpoczynające się ocieplenie będzie nie tylko długotrwałe, bo potrwa do końca lutego, ale też intensywne. W najcieplejszych dniach zobaczymy nawet 20 st. C. A to może spowodować podtopienia, a nawet powódź.

Idzie odwilż i roztopy

Ocieplenie i roztopy spowodują, że w najbliższych dniach sytuacja na polskich rzekach może być bardzo dynamiczna, ostrzegają synoptycy IMGW.

Z prognoz IMGW wynika, że po dłuższym okresie zimowej aury nad nasz kraj, a w szczególności nad jego zachodnią część, nadciągnie znaczne ocieplenie.

Najpóźniej dodatnie temperatury dotrą na krańce wschodnie, co nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (20-21.02). Od tego czasu temperatura nie będzie nigdzie w kraju spadać poniżej zera.

Ocieplenie będzie długotrwałe, bo potrwa aż do końca lutego. Dodatnie temperatury będą powodować topnienie pokrywy śnieżnej, co z kolei może skutkować podtopieniami, a nawet powodziami.

W przyszłym tygodniu w większości regionów będzie powyżej 10 st. C, a na południu Polski nawet 20 st. C. Niewykluczone, że będą to historyczne rekordy ciepła dla lutego.

Służby w pełnej gotowości

We wtorek w MSWiA odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce. Komendant główny PSP przekazał premierowi informacje o dotychczas podjętych czynnościach i stanie przygotowań Państwowej Straży Pożarnej do działań na wypadek powodzi.

Źródło: twojapogoda.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.