Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Sądu Okręgowego w Lublinie wniosek o uchylenie decyzji prezydenta Krzysztofa Żuka zakazującej organizacji Marszu Równości, który był planowany na sobotę. Wcześniej decyzję zaskarżyli też organizatorzy tego wydarzenia.
Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował o tym na swojej stronie internetowej. Tam też można znaleźć informację na ten temat oraz pismo skierowane do lubelskiego sądu. Prezydent Lublina wydał swoją decyzję we wtorek. RPO wytyka prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi błędne zastosowanie przepisów o prawie o zgromadzeniach.
„Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że czas i miejsce planowanego zgromadzenia oraz fakt organizacji w zbliżonym miejscu i czasie plenerowej ekspozycji historycznych pojazdów wojskowych, a także przypuszczenia wynikające z przebiegu innych marszów równości w Polsce, w tym zeszłorocznego I Marszu Równości w Lublinie, nie stanowią wystarczającej podstawy do wydania decyzji o zakazie zgromadzenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia albo mienia w znacznych rozmiarach. RPO zauważa, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie daje podstaw do takiego rozstrzygnięcia, a przyjęte kryteria nie znajdują oparcia w ustawie” – czytamy w komunikacie RPO.
Rzecznik przypomina, że zgodnie z art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich, a ograniczenia tej wolności może określać ustawa. Podstawowym obowiązkiem władzy publicznej związanym z wolnością zgromadzeń publicznych jest zatem umożliwienie zgromadzenia i zabezpieczenie jego pokojowego przebiegu.
„Obok prawa do wolności wypowiedzi i prawa do zrzeszania się, wolność zgromadzeń stanowi dla obywatela gwarancję faktycznego udziału w życiu politycznym i społecznym, a jej zapewnienie jest nieodzowne dla wyrażania w sferze publicznej przekonań i poglądów oraz dla rzeczywistego oddziaływania na otoczenie społeczne i polityczne lub dla okazywania przynależności do pewnych wspólnot. Wolność do pokojowego gromadzenia się odgrywa też szczególną rolę w urzeczywistnianiu praw grup mniejszościowych do pełnego i równoprawnego udziału w życiu politycznym i społecznym” – argumentuje RPO.
Przypomnijmy, że II Marsz Równości w Lublinie miał odbyć się w sobotę 28 września. Decyzję prezydenta Krzysztofa Żuka zaskarżyli w środę do Sądu Okręgowego organizatorzy Marszu Równości. RPO przyłączył się do tego odwołania. Sprawa właśnie toczy się w sądzie – Sąd Okręgowy zdecyduje dziś ws. organizacji II Marszu Równości w Lublinie
Dodaj swój komentarz