Rządowy program budowy 100 obwodnic. GDDKiA o postępach prac w woj. lubelskim

Łęczna będzie miała obwodnicę
Łęczna będzie miała obwodnicę | fot. GDDKiA Lublin

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 na Lubelszczyźnie powstaną obwodnice Janowa Lubelskiego, Dzwoli, Gorajca, Szczebrzeszyna, Zamościa oraz Łęcznej i Łukowa. Celem inwestycji jest oczekiwane przez mieszkańców, wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centra tych miast.

Budowa obwodnic na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim obwodnice zyska siedem miejscowości. Dla pierwszej z nich, obwodnicy Dzwoli, złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Z kolei dla obwodnicy Janowa Lubelskiego złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

W ramach tych inwestycji powstaną jednojezdniowe drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Wszystkie przebiegać będą po nowym śladzie. Dzięki budowie obwodnic nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego miast oraz zwiększenie przepustowości dróg.

Obwodnica Dzwoli (DK74)

Prace projektowe są już na ukończeniu. Uzyskana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i złożony został wniosek o wydanie ZRID. Rozpoczęcie prac planowane jest w przyszłym roku. Inwestycja obejmie m.in. budowę jednojezdniowej drogi klasy GP o długości ok. 2,8 km, która ominie Dzwolę od północy. Powstaną także dodatkowe jezdnie obsługujące przyległy teren oraz zjazdy do nieruchomości.

Obwodnica Janowa Lubelskiego (DK74)

Dla obwodnicy Janowa Lubelskiego analizowano cztery warianty obwodnicy o przybliżonej długości 8-9 km, omijające miasto od północnej lub południowej strony. We wniosku do burmistrza tego miasta GDDKiA zarekomendowało do realizacji wariant W-1B, zgodnie z którym obwodnica przebiega po północnej stronie miasta. Początek obwodnicy planowany jest na węźle drogowym S19 Janów Lubelski Północ, w okolicach miejscowości Kopce, a koniec obwodnicy pomiędzy miejscowościami Zofianka Dolna i Zofianka Górna.

„Wariant W-1B, o długości ok. 9 km, uzyskał najkorzystniejsze wyniki w analizie wielokryterialnej, gdzie szczegółowo oceniane były kryteria m.in. społeczne, środowiskowe, techniczne czy funkcjonalne” – informuje w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Gorajca (DK74)

Obwodnica będzie miała ok. 6,7 km długości i ominie Gorajec po północno-zachodniej stronie. Inwestycja jest na etapie prac przygotowawczych. Uzyskano już DŚU. Projektanci opracowują dokumentację geodezyjną i kartograficzną oraz geologiczną, która umożliwi ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy, co planowane jest w tym roku.

Obwodnica Szczebrzeszyna (DK74)

15 września 2021 roku GDDKiA podpisała umowę z biurem projektowo-konsultingowym Safege na opracowanie dokumentacji przygotowawczej (STEŚ-R). Po jej wykonaniu oraz przeprowadzeniu działań informacyjnych planowanych w tym roku, kolejnym etapem będzie złożenie wniosku o wydanie DŚU.

Obwodnica Zamościa (DK74)

Jak informuje GDDKiA, prace przygotowawcze są na podobnym etapie, jak w przypadku obwodnicy Szczebrzeszyna. 15 października 2021 roku podpisano umowę z firmą Kontrakt na opracowanie dokumentacji przygotowawczej (STEŚ-R). Po wykonaniu tej dokumentacji oraz przeprowadzeniu działań informacyjnych, które również planuje się w tym roku, kolejnym etapem będzie złożenie wniosku o wydanie DŚU.

Obwodnica Łęcznej (DK82) oraz Łukowa (DK63/76)

W przypadku obwodnic Łęcznej i Łukowa prace projektowe rozpoczęły się w połowie 2021 roku. Projektanci opracowują STEŚ-R. Na podstawie tej dokumentacji zaproponowane zostaną warianty przebiegu obwodnic. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie działań informacyjnych (planowanych w tym roku), a następnie złożone zostaną wnioski o wydanie DŚU, które zatwierdzą ostateczny przebieg obwodnic obu miast.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.