Ruszył program „Moja Woda”. Nawet 6000 zł dopłaty do przydomowej instalacji zbierania deszczówki

Deszczówka płynie z rynny
Deszczówka płynie z rynny | fot. Dominik Wąsik

Program Moja Woda ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. 

Cele programu „Moja woda 2023 r.”

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie ogłasza od dnia 03.08.2023 roku nabór wniosków do programu „Moja Woda”. Zadaniem programu jest pomoc w łagodzeniu skutków susz i skuteczniejszego użytkowania zebranych zasobów.

– Musimy dbać o zasoby wody. Podstawowym założeniem programu Moja Woda jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisaliśmy w rządowych strategiach i planach – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

program moja woda dotacja
Program Moja Woda | ulotka gov.pl

Jak uzyskać dotację w wysokości 6000 zł z programu „Moja Woda”

Program „Moja Woda” ruszył 3 sierpnia. W ramach aktualnego naboru można otrzymać dotacje w wysokości 6 tys. zł, która obejmuje do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia służącego przydomowej retencji.

Więcej informacji na temat programu – Miasto zachęca do zbierania deszczówki

Co można sfinansować za pomocą dotacji?

Pieniądze z funduszu NFOŚiGW należy przeznaczyć na zakup komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania czy innego wykorzystywania wód opadowych. Otrzymana dotacja sfinansuje również koszty adaptacji elementów już istniejących, służących do zbierania wód opadowych.

Jaki zakres wykorzystania obejmuje program „Moja Woda”?

Dzięki otrzymanej dotacji możesz sfinansować: Zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach w gruncie i na dachach.

Czytaj także:

Zebrana woda za pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń może zostać ponownie wykorzystana.

Czy korzystaliście z wcześniejszych edycji programu? Jakie macie wnioski w tej kwestii? Dajcie znać w komentarzu anonimowo poniżej.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie korzystałam. Nim złożyłam dokumenty pieniądze były błyskawicznie rozdysponowane.