Miasto zachęca do łapania deszczówki. Oto, kto może dostać nawet 5 tys. złotych

Deszczówka płynie z rynny
Deszczówka płynie z rynny | fot. Dominik Wąsik

Łapanie deszczówki znów bardzo popularne w Lublinie. Miasto ogłosiło właśnie nabór wniosków do kolejnej edycji miejskiego Programu ochrony zasobów wodnych na rok 2023. Sprawdź, kto może dostać nawet 5 tys. złotych za łapanie deszczu.

Program dopłat do realizacji różnych inwestycji, których celem jest zatrzymywanie wód opadowych, co roku cieszą się dużą popularnością wśród lublinian, którzy chcą, by ich przydomowe ogródki były bardziej eko. Instalacje, takie jak muldy lub studnie chłonne, ogrody deszczowe czy podziemne zbiorniki na deszczówkę przechwytują wodę w czasie opadów. Może być ona później wykorzystana do uprawy i pielęgnacji ogródka.

Wachlarz możliwości wykorzystania dotacji jest bardzo szeroki. Może być to budowa wolnostojącego lub podziemnego zbiornika, ogrodu deszczowego, studni chłonnej lub też inne rozwiązanie. Można też zmodernizować istniejącą już instalację zatrzymywania deszczówki – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Jakie dopłaty w ramach programu łapania deszczówki?

Miejski program małej retencji adresowany jest do mieszkańców Lublina. Wnioski o dofinansowanie do budowy systemów małej retencji mogą składać osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina, z wyłączeniem nieruchomości, na których zarejestrowana jest działalność gospodarcza. Mieszkańcy nadal mogą liczyć na wsparcie do 5 tys. zł na jedną nieruchomość, w wysokości 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł.

Na co można przeznaczyć pieniądze z dofinansowania?

Wniosek o udzielenie dotacji można złożyć na realizację inwestycji polegającej na: budowie naziemnego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe z dachu, budowie podziemnego zbiornika na wody opadowe, budowie ogrodu deszczowego w pojemniku, budowie studni chłonnej, inne rozwiązanie.

Dotacja może być udzielona wyłącznie na dofinansowanie zadania obejmującego wykonanie systemów deszczowych, w szczególności: kosztów zakupu i montażu elementów wchodzących w skład systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania czy też kosztów modernizacji istniejącego systemu deszczowego w celu poprawienia jego funkcjonowania.

Dotacja nie może natomiast zostać przeznaczona na pokrycie kosztów zakupu i montażu urządzeń realizowanych w ramach nowej inwestycji na podstawie pozwolenia na budowę czy zgłoszenia lub też na pokrycie wydatków przeznaczonych na ten sam cel, finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł.

Jak wypełnić wniosek i gdzie złożyć?

Wniosek, oprócz danych wnioskodawcy lub pełnomocnika powinien zawierać charakterystykę planowanej inwestycji, opis nawierzchni, z której zbierane będą wody opadowe i roztopowe, opis planowanej inwestycji (parametry techniczne, sposób wykorzystania zgromadzonych wód opadowych, nasadzone rośliny, itp.) oraz zestawienie planowanych wydatków.

Termin zakończenia inwestycji i złożenia wniosku o rozliczenie dotacji nie może być późniejszy niż 15 listopada br. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające tytuł prawny do dysponowania nieruchomością oraz pełnomocnictwo w przypadku współwłasności.

Sam nabór zgłoszeń ruszy w poniedziałek (27 lutego). Wnioski o udzielenie dotacji można złożyć w sekretariacie Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin ul. Zana 38 (VII piętro pokój nr 710). Istnieje również możliwość złożenia wniosków w Biurach Obsługi Mieszkańców (w godz. 7.45-15.15) przy ulicach:

  • Wieniawskiej 14,
  • Wolskiej 11,
  • Filaretów 44,
  • Kleeberga 12A,
  • Szaserów 13-15

Termin składania wniosków upływa 28 marca o godz. 15.30.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.