Rodzina sokołów z Lublina w komplecie! Pisklaki Wrotki wróciły do gniazda na kominie lubelskiej elektrociepłowni

Pisklaki wróciły do Wrotki
Pisklaki wróciły do Wrotki | fot. peregrinus.pl

We wtorek przed godziną dziewiątą ornitolodzy podrzucili pisklaki do gniazda sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Oznacza to, że rodzina sokołów z Lublina jest już w komplecie. Zobacz nagranie z momentu podrzucenia młodych sokołów.

Młode sokoły wróciły do gniazda

Wracamy do sprawy lubelskich sokołów, u których w ostatnim tygodniu dużo się działo. Przypomnijmy, że ze względu na nagłe zniknięcie sokolicy Wrotki, ornitolodzy podjęli decyzję o zabraniu 4 jaj z gniazda sokołów z Lublina. Specjaliści twierdzili, że Czart nie da rady sam wysiedzieć jaj. Zabrane jaja umieszczono w specjalnym inkubatorze, w którym wykluły się finalnie 3 pisklaki. Czwarte jajo okazało się puste.

Szczegóły: Ziścił się czarny scenariusz. Ornitolodzy byli zmuszeni zabrać jaja z gniazda lubelskich sokołów. Wrotka zaginęła

Założony plan zakładał odchowanie maluchów, po czym po kilku tygodniach podłożeniu ich do gniazd innych sokołów wędrownych. W międzyczasie w gnieździe lubelskich sokołów pojawiła się nowa samica – Ziuta. Początkowo Czart ją atakował, lecz już następnego dnia pozwolił jej wejść do gniazda.

Szczegóły: Po zniknięciu Wrotki Czart spotyka się z nową samicą. Ziuta zwiedzała dziś gniazdo na kominie elektrociepłowni

Nagle po trzech dniach od zniknięcia Wrotki, ta powróciła do gniazda. Ze względu na ryzyko walki o gniazdo, sokolnicy wpadli na pomysł podrzucenia Wrotce zastępczych jaj, żeby uprawnić się, że ta będzie kontynuować wysiadywanie. Pomysł zastępczymi jajami zdał egzamin. Sokolica zaczęła ja wysiadywać, a Czart przynosić jedzenie do gniazda.

I tak dziś (23.04) przed godz. 9:00 do gniazda zlokalizowanego na wysokości 120 metrów na kominie lubelskiej elektrociepłowni PGE Lublin Wrotków podrzucono pisklaki. Wrotka początkowo była zaskoczona ich widokiem, jednak już po krótkiej chwili przystąpiła do ich ogrzewania. Dodatkowo do gniazda trafił martwy gołąb, by Wrotka mogła nakarmić młode.

Losy sokołów z Lublina można śledzić na żywo za pomocą kamer na stronie peregrinus.pl/pl/lublin.

NAGRANIE

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.