Rejestracja kur 2023. Od ilu sztuk i kto jest zwolniony ze zgłoszenia kur do ARiMR?

Kury przydomowe będą zwolnione z obowiązku rejestracji do ARiMR
Kury przydomowe będą zwolnione z obowiązku rejestracji do ARiMR | fot. Adobe Stock

Ustawa z 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt nakłada na właścicieli drobiu obowiązek zgłaszania miejsca utrzymywania do ARiMR. Muszą to zrobić w ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 r. Od ilu sztuk i kto jest zwolniony z rejestracji kur?

Spis treści:

Kury rejestracja

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W Polsce mówi o tym ustawa z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt.

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, jej celem jest zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Obowiązek wynika z konieczności wprowadzania środków związanych z występowaniem ptasiej grypy. Zgłaszanie miejsc występowania drobiu ma pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu ognisk choroby.

Zgłoszenie kur do ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie zajmować się identyfikacją i rejestracją tych zakładów drobiu, które obejmuje wymóg wynikający z przepisów unijnych. Według obowiązującej ustawy na rolników nałożony jest obowiązek zgłaszania utrzymywania drobiu, niezależnie od ilości ptactwa, a więc nawet od jednej sztuki.

Najbardziej pokrzywdzone są te osoby, które trzymają po kilku sztuk kur przydomowych czy kaczek w tzw. chowie przyzagrodowym. Przypomnijmy, że do drobiu zaliczamy kury, kaczki, gęsi, indyki, bażanty, przepiórki, kuropatwy, perlice, gołębie i strusie.

Kto jest zwolniony z rejestracji kur?

Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w drodze odstępstwa „państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego”. MRiRW podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym.

Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Od kiedy rejestrowanie kur?

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca powstrzymanie się od rejestracji drobiu. Szczegóły dotyczące zmian w ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt poznamy w najbliższych tygodniach. Obecne przepisy mówią o nieprzekraczalnym terminie rejestracji wszelakiego drobiu do 6 kwietnia 2023 roku.

Od ilu sztuk obowiązkowa rejestracja kur?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób hodujących kury czy kaczki na własne potrzeby w tzw. hodowli przyzagrodowej. Liczbę sztuk drobiu, od której będzie obowiązywała rejestracja w bazie ARiMR, poznamy po wprowadzeniu nowelizacji ustawy.

Aktualizacja: Rejestracja kur 2023 do ARiMR. Co ze zmianą przepisów? Ministerstwo zaleca wstrzymać się ze zgłoszeniem kur

Hodowanie kur na własne potrzeby

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie zwolniona z obowiązku rejestracji w bazie ARiMR.

Jak zacząć hodowlę kur: poradnik dla początkujących hodowców. Która rasa znosi najwięcej jajek?

Rolnicy o obowiązujących przepisach

O zmianę przepisów apelowało środowisko rolnicze. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz 8 lutego zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilną interwencję w zakresie nowej identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, odstępstwa od tego obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego – czytamy.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, gospodarze, którzy przyzagrodowo, w dodatku w małych ilościach, utrzymują drób, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Zniesienie zapisu uwolni ich od obciążeń administracyjnych i pozwoli spokojnie prowadzić niewielkie gospodarstwa na własny użytek.

Ile można hodować kur bez pozwolenia?

Zgodnie z polskim prawem, można hodować kury bez pozwolenia do 350 sztuk w przypadku hodowli amatorskiej lub do celów własnych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006 roku w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony drobiu przed wysoce zjadliwą grypą ptaków. W przypadku hodowli komercyjnej lub hodowli powyżej 350 sztuk, konieczne jest uzyskanie stosownych pozwoleń i spełnienie odpowiednich wymagań prawnych.

Czy na kurnik trzeba mieć pozwolenie?

Jeśli powierzchnia kurnika nie przekracza 35 metrów kwadratowych, a konstrukcja przy dachu płaskim nie przekracza wysokości 4 metrów (przy stromym 5 metrów), nie jest wymagane pozwolenie na budowę zgodnie z polskim prawem. Małe kurniki przydomowe nie muszą także zachowywać ustalonej odległości od budynków mieszkalnych.

55 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Niech się walą – nie dość że zlikwidowali nam chodowle świń to teraz kury – co Potem? Nas?

 2. Czyli jak mam 10 kur i sprzedam sąsiadowi 5 jajek to już muszę się zarejestrować?.

 3. Jak już to ,,chów przyzagrodowy” a nie ,,podwórkowy”. Pan redaktor niezbyt zapoznał się z tematem.

 4. Pytanie na jakim poziomie zostanie ustalona „niewielka ilość” . I czy ewentualna sprzedaż nadwyżki 10szt sąsiadom już wyklucza z chowu „na własne potrzeby” ? Moim zdaniem dobrze procesu „gotowania żaby” ciąg dalszy. Najpierw rejestracja bydła. Potem trzody chlewnej. Teraz wszelkiej maści drób. I teoretycznie można hodować wszystko. Ale…. Państwo musi o tym wiedzieć i musisz mieć „odpowiednie warunki” cokolwiek to znaczy.

 5. Cała ta unia i nasze służalcze rządy od początku wejścia Polski do UE to jedna wielka porażka. Zaczyna się taki totalitaryzm jak w Europie za czasów Hitlera. Różnica tylko taka, że jeszcze nie ma obozów koncentracyjnych.

 6. Mamy jeść robaki i gówna przerobione bo tak chce kilku pa….tów zróbmy coś

 7. Pomijając literówki znów kolejne powielanie bzdur, nikt nie pisze że w ustawie jest obowiązek rejestracji nie tylko od jednej kury, ale również od jednego jajka.

 8. Debile i sługusy unii europejskiej,jeać unię i pisowskie ścierwo ,teraz unia będzie dyktować co ma Polak rzrec,a ponoć już nie długo będą w jedzeniu robaki ,czyli Polaku jedz to co ci unia karze ,jeszcze niech wprowadza podatek za pierdnięcie ,debile francowate , człowiekowi już nerwy puszczają ,nie dziwię się teraz że putin chce rozebac cały zachód ,toć to patologia pierwszego stopnia,a nasi rządzący jak te psy przy nodze ,bo inaczej unia im nie da kasy ,i co będą kraść!?

 9. Mój dziadek za okupacji schował prosiaka do pieca chlebowego. Cicho tam siedział i komisja składająca się z – niestety -lokalnych folksdojczów nie wpadła na to , żeby tam zaglądać! Ale o kurach mowy jeszcze wtedy nie było!, czyli mamy postęp!

 10. Z tego niebieskiego szamba trzeba wyjść zanim nas ta komusza banda zagłodzi i ubezwłasnowolni…

 11. Chodzi o to zeby ograniczyc ludzi zlikwidowali swoenie teraz chca sie wziasc za kury widac ze lobbisci dzialaja I to pokazuje jak glupi sa ludzie I Ci co glosuja za takimi zmianami…

 12. Bezos wybudowal fabryki sztucznego miesav zaraz zakaze wam sie spozywania prawdziwego czerwonego miesa bo wam wmuwia ze raka powoduje a wy uwierzycie . Zydowski plan zniszczenia Europy. Robia to bardzo powoli zebyscie sie nie buntowali

 13. Brak słów na to co się dzieje w tym kraju.Po wojnie gospodarz cieszył się swoim inwentarzem i był zachęcany do większej jego produkcji,a w tej wspaniałej unii wszystko mu odbierają.Dziękujemy panie prezydencie RP.

 14. Moim zdaniem ten przepis to kolejny krok aby nas zniewolić pewnie jak zwykle ma drugie dno a co ze dzikimi zwierzętami im pozwalamy rozmnażać się bez kontroli. Strach wejść do lasu ludzie boją pójść na pole bo podchodzą dziki, losie, wilki czyją jest ta planeta. Niedługo to my będziemy żyć w rezerwatach.

 15. Najpierw badają reakcje .potem wprowadzają przepis lub nie w życie.. to ku..y!!!! Za komuny było więcej wolności!!!! Ku..y…..ku..y!!!!!!

 16. I znowu ,,polski problem,, wynikający z analfabetyzmu władz. Nowe przepisy dotyczą wyłacznie producentów zwierząt na skalę przemysłową. Przepis unijny i tak jest bardziej liberalny niż stosowane w Polsce, gdzie każda, nawet jedna krowa musi być w ewidencji.

 17. Tu nie chodzi o ptasią grypę tylko co jeszcze zabrać Polakom i ich upodlić a biznesy zachodnie mają być coraz to w lepszej kondycji precz UE

 18. Kury sąsiadowi sprzedać nie będzie wolno jajka też nie ale robale że jemy to dobrze . Dla niezorientowanych A120 w jedzeniu to robale inaczej piszą barwnik naturalny zrobiony jest z robaków

 19. Proponuję zarejestrować bażanty bo to też kurowate a niech je policzą Ci mądrzy urzędnicy z tej chorej uni….

 20. Kiedy nastąpi czwarty i ostatni rozbiór tego głupiego gęsiego kraju ? Ten głupi pożydowski naród to posiewisko Europy!

 21. Wprowadzaja bez zawahania Dyrektywy agenda 2030 ! To się dzieje na naszych oczach ,a ludzie siedzą i głowami kiwają . LUDZIE ZŁOCI dlaczego z was takie pizd… sprzedajecie wolność w każdej dziedzinie życia ! Oddaliście im wszystko tej Klice Z Davos i Niejakiemu synu SS mana Claussowi Schwaab

 22. Dobrze ze jestem emerytem to już długo nie będę słuchał tych debili.4rzesza gospodarczą.

 23. Niech pokaza co dzieje sie w Hiszpanii,Francji i innych,za chwile beda spieprzac z Wiejskiej

 24. A nie tak dawno Dymitrij Miedwiedwiedjew mówił o rozbiorze Polski to go pismaki wyśmiewali na łamach artykułu. Powiem tak, że widocznie coś chłop wie tylko przez przypadek mu się wymskło. Obyśmy za chwilę nie przyznali mu racji, tylko że może być już za późno. Miłego dnia życzę wam wszystkim.

 25. Tak to jest jak idioci ustalają prawo. Pisowcy to tłumoki i nie wiedzą co ustalają. Bo wódz kazał tak jak i ich wyborcy

 26. A kolczyki gdzie można kupić by było wszystko ok hihihi Bo musi być wszystko kolczykowanie 😅😂 łącznie z kurami . Ktoś może wie jakie mają być czy są już

 27. W każdy poniedziałek do urzędu w wyniku głupawej ustawy UE w sprawie wyrejestrowania jednej kury którą rodzina zjadła na niedzielny obiad. Rosołek czkawką pewnie będzie się odbijał tym idiotyzmom unijnym. Poglądy lewicowców robaki, ślimaki-ryby, proste banany itd..Co czeka świąt w takim wydaniu. Na pewno nie poprawa klimatu.

 28. Rozumiem, że przedsiębiorcy mający 1kurę muszą zarejestrować a hodujący na własne potrzeby 50 kur nie

 29. Pamiętam przed Brexitem nagranie w sieci. Panienka odpowiada na pytanie – „Dlaczego jesteś za Brexit?” No i ona – że będzie mogła pójść do Johna po jajka od wiejskich kur.
  Jej rozmówca zaczyna się śmiać i mówi jej, że teraz też może iść do Johna po jajka, ona odpowiada że Unia tego zabroni! Wizjonerka? Ile lat temu było referendum o Brexit?

 30. Ale kto powiedział że w krajach unijnych mają takie przepisy jak u nas. To nieprawda, wcale nie muszą mieć obór wyłożonych płytkami ani rejestrować kur. To u nas w Polsce takie przepisy wymyślają. Ja to uważam że kolega koledze chce zbyt załatwić na jaja i tyle. Wiecie ile ludzi hoduje kur na własny użytek? I tu jest rynek zbytu, jak ludziom chodować „zabronią” to znaczy każą rejestrować to ludzie po rezygnują a jak będzie za mało to kurniki kafelkami każą wykładać i niewiadomo co jeszcze.

 31. Co za myślenie ,czemu wy ludzie obwiniacie za to rząd obecny i PIS a myślicie ze jakby PO rządziło to by tego nie było ,walnij się w łeb jeden z drugim i myśl …bo myślenie nie boli …

 32. A gdzie byli polscy europosłowie, że taka ustawa przeszła w Parlamencie europejskim? Przecież musieli się na to zgodzić.

 33. A jak kura w niedzielę pójdzie na rosół to trzeba zaraz w poniedziałek biec szybciutko do ARMiR wyrejestrować? Przyjdzie kontrola i będą kary… Srogie kary. Jeszcze próbkę rosołu donieść do zbadania czy to aby z tej niedzieli?

 34. Pegasusa można obejść wyrzucając telefon. Za to można w obrączce kury zamontować czipa z podglądem/podsłuchem i mamy pełną inwigilację.
  A podgląd se*su ptoków…….

 35. Ludzie!O co ta g…burza?
  Ktoś Wami manipuluje a Wy polaczki to łykacie jak …kury!
  To kolejny etap polexidu!
  Czy ktoś z Was pofatygował się i przeczytał jak przepisy unijne tę sprawę regulują?Po wpisach 98% sądzę że nie zna szczegółów.

 36. Mój teściu mówił prawdę ta Unia wyjdzie wam Bokami i miał racjie ..O co chodzi Uni to były plany wcześniejsze pod Dyktando Niemiec Polskę przyjąć do Niemieckiej Uni i rozwalić Polska gospodarkę i to się udaje mieliśmy swoje cementownie Niemiec kupił i zamknął były Cukrownie ile zostało chcecie cukier kupcie Niemiecki i tak będą zamykać a my pojedziemy do Niemiec na szparagi .a teraz zaczynają się brać za Polskie Lasy chcą decydować o nich.maja swoje Szwaby to nich decydują WARA OD POLSKI

 37. Jeżeli już to podziękujmy tym co nas do UNII wprowadzili, a teraz żądzą tam EPL czyli od nas PO i lewacy czyli od nas pokłosie PZPR więc to im należą się podziękowania

 38. Chodzi o to aby zarejestrować. Potem coś ogłoszą, i karzą ptaszki utylizować. Dobrze było by rząd zajął się pracą, zamiast wymyślać i tworzyć i później rozdmuchiwać problemy.zamiast zająć się ich szybkim rozwiązaniem.

 39. rozporządzenie (UE) 2016/429 można zrobićodstepstwa na przykład do10swinek dlawłasnejkonsumpcji lubbydładla3 sztuk dlawłasnejkonsumpcji lub dla 300 sztuk drobiu dla własnej konsupcji nie powinno bycrejestracji.
  Artykuł 90 Obowiązek rejestracji podmiotów zajmujących się gromadzeniem zwierząt niezależnie od zakładu 1.Podmioty zajmujące się gromadzeniem zwierząt utrzymywanych zwierząt kopytnych i drobiu niezależnie od zakładu, w tym podmioty, które kupują i sprzedają zwierzęta, przed podjęciem działalności przekazują właściwemu organowi – w celu dokonania rejestracji zgodnie z art. 93 – następujące informacje: a) imię i nazwisko lub nazwę i adres danego podmiotu; b) gatunki i kategorie utrzymywanych zwierząt kopytnych i drobiu będące przedmiotem ich działalności. 2.Podmioty, o których mowa w ust. 1, powiadamiają właściwy organ o: a) wszelkich zmianach dotyczących kwestii, o których mowa w ust. 1; b) każdym zaprzestaniu działalności danego podmiotu. Artykuł 91 Odstępstwa od obowiązku rejestracji podmiotów zajmujących się gromadzeniem zwierząt W drodze odstępstwa od art. 90 ust. 1 państwa członkowskie mogą zwolnić z wymagania rejestracji niektóre kategorie podmiotów zajmujących się gromadzeniem zwierząt stwarzających nieistotne ryzyko, jak określono w akcie wykonawczym przyjętym zgodnie z art. 92 ust. 2. Państwa członkowskie informują Komisję o takich zwolnieniach. Artykuł 92 Uprawnienia wykonawcze dotyczące obowiązku rejestracji podmiotów zajmujących się gromadzeniem zwierząt 1.Komisja w drodze aktów wykonawczych może ustanowić przepisy dotyczące informacji przekazywanych przez podmioty w celu rejestracji, jak określono w art. 90 ust. 1, w tym terminów, w jakich należy takie informacje przekazać. 2.Komisja w drodze aktów wykonawczych ustanawia przepisy dotyczące rodzajów podmiotów, które zgodnie z art. 91 mogą zostać przez państwa członkowskie zwolnione z wymagania rejestracji, pod warunkiem że działalność takich podmiotów stwarza nieistotne ryzyko, w oparciu o gatunki, kategorie i liczbę utrzymywanych zwierząt lądowych będących przedmiotem ich działalności. 31.3.2016 L 84/75 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL
  3.Akty wykonawcze, o których mowa w niniejszym artykule, przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 266 ust. 2. Artykuł 93 Obowiązki właściwego organu w odniesieniu do rejestracji Właściwy organ rejestruje: a) zakłady – w rejestrze przewidzianym w art. 101 ust. 1, jeżeli dany podmiot przekazał informacje wymagane zgodnie z art. 84 ust. 1; b) przewoźników – w rejestrze przewidzianym w art. 101 ust. 1, jeżeli dany przewoźnik przekazał informacje wymagane zgodnie z art. 87 ust. 1 i 3; c) podmioty zajmujące się gromadzeniem zwierząt niezależnie od zakładu – w rejestrze przewidzianym w art. 101 ust. 1, jeżeli dany podmiot przekazał informacje wymagane zgodnie z art. 90 ust. 1. Właściwy organ nadaje każdemu zakładowi, przewoźnikowi i podmiotowi, o których mowa w akapicie pierwszym lit. a)–c) niepowtarzalny numer rejestracyjny. Sekcja 2 Zatwierdzanie niektórych rodzajów z

 40. Najpierw rejestracja a później zaraza i przyjdą i zutylizują drób. Nic nie uchowasz.