Jak zacząć hodowlę kur: poradnik dla początkujących hodowców. Która rasa znosi najwięcej jajek?

Jak zacząć hodowle kur przy domu? Które rasy znoszą najwięcej jajek?
Jak zacząć hodowle kur przy domu? Które rasy znoszą najwięcej jajek? | fot. Adobe Stock

Zastanawiasz się, jak zacząć hodować kury w chowie przydomowym? Sprawdź nasz poradnik, który przedstawia najlepsze rasy kur niosek, w tym Lohman, Gołoszyjki i Zielononóżka, które znoszą najwięcej jajek. Dowiedz się, jak zapewnić hodowlom odpowiednie warunki. Nic tak nie raduje, jaki widok świeżego jaja w gnieździe o poranku.

Kury nioski

Kury nioski to rasy kur, które są hodowane specjalnie ze względu na ich zdolność do znoszenia dużej ilości jaj. Charakteryzują się one wysoką wydajnością, co oznacza, że w ciągu roku mogą znosić od 250 do nawet 300 jaj. Kury nioski są zwykle dobrze przystosowane do różnych warunków klimatycznych i środowiskowych, co sprawia, że są stosunkowo łatwe w hodowli.

W Polsce najpopularniejszymi rasami kur niosek przystosowanymi do hodowli przydomowej są: Rhode Island Red, Sussex, Leghorn, Plymouth Rock, Orpington. Oczywiście, istnieją także inne rasy kur niosek, które można hodować w chowie przydomowym, ale te wymienione powyżej są uznawane za najbardziej popularne i powszechnie dostępne w Polsce.

Jak hodować kury w chowie przydomowym?

Hodowla kur w chowie przydomowym wymaga odpowiedniego zaangażowania i pracy. W takim chowie kury nioski zwykle hodowane są dla celów domowych, a ich produkcja jaj jest wykorzystywana przez rodzinę lub sprzedawana w lokalnej społeczności. Hodowanie kur na własny użytek daje dostęp do świeżych jaj i organicznego mięsa.

W chowie przydomowym ważne jest, aby kury miały dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia i wody, a także do odpowiednio przystosowanego i wygodnego kurnika. Kury hodowane w takim chowie mają zazwyczaj większą swobodę ruchu i mogą korzystać z przestrzeni w ogrodzie lub na działce, co pozytywnie wpływa na ich chów.

W chowie przydomowym nie ma potrzeby maksymalizowania produkcji jaj, więc kury nioski mogą być hodowane dłużej niż w przemyśle, a ich wydajność znoszenia jaj zwykle jest niższa niż w przypadku hodowli przemysłowej.

Oto kilka wskazówek, jak hodować kury w chowie przydomowym

Odpowiednie warunki

Kury potrzebują odpowiedniego miejsca do życia, jakim jest kurnik. Kurnik powinien być wyposażony w dziobaki, karmniki, poidełka, a także gniazda lęgowe. Kurnik powinien być dobrze wentylowany, ale jednocześnie chronić kurczaki przed wiatrem, deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Wybierz odpowiednią rasę kur

Zdecyduj się na rasę kur, która najlepiej pasuje do potrzeb i wymagań. Należy wziąć pod uwagę wielkość kurnika, ilość jaj, jakie chcesz uzyskać, a także osobiste preferencje. Na dole znajdziesz tabelkę, w której umieściliśmy rasy kur oraz średnią ilość jajek, jaką są w stanie znieść w ciągu roku.

Pokarm dla kur

Kury potrzebują odpowiedniej diety, bogatej w białko, witaminy i minerały. Ich dieta powinna składać się z paszy, zbóż, zielonek, owoców i warzyw. Woda powinna być zawsze dostępna.

Wybieg dla kur

Kury lubią biegać i szukać pożywienia, dlatego dobrze jest wygrodzić dla nich wybieg, który pozwoli im na swobodne przemieszczanie się i szukanie pożywienia. Kury trzymane są w mniejszych ilościach, zwykle w ogródkach, podwórkach, lub na działkach.

Opieka weterynaryjna

Hodowcy kur powinni przestrzegać zasad bioasekuracji, czyli działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się chorób wśród ptaków. W przypadku podejrzenia choroby lub śmierci kur należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, a w przypadku wykrycia chorób zakaźnych w stadzie – powiadomić właściwe władze weterynaryjne.

Ile żyje kura?

Przeciętna długość życia kury zależy od rasy, warunków utrzymania i przeznaczenia. W przypadku kur hodowlanych, które są hodowane na mięso lub jaja, ich życie kończy się zazwyczaj w wieku od 1,5 do 2 lat. Jednakże, w przypadku kur wolno rosnących lub ras ozdobnych, które nie są hodowane na mięso lub jaja, mogą one żyć znacznie dłużej, zwykle około 8-10 lat, a niekiedy nawet dłużej.

Należy również pamiętać, że zdrowie kury, dieta i warunki utrzymania mają duży wpływ na ich długość życia. Kury, które są utrzymywane w dobrych warunkach, z odpowiednią dietą i opieką weterynaryjną, zwykle żyją dłużej niż te, które są narażone na stres, choroby lub złe warunki bytowe.

Która rasa kur znosi najwięcej jajek?

Wielu hodowców kur zwraca uwagę na liczbę jajek, jakie dana rasa kur jest w stanie złożyć w ciągu roku. Jaka rasa kur znosi najwięcej jajek? Oto kilka ras kur, które uznaje się za najlepsze w zakresie produkcji jaj:

Rasa kurIlość jajek
Rosazazwyczaj 300-320 jajek rocznie
Lohmanzazwyczaj 300-320 jajek rocznie
Sussexponad 300 jajek rocznie
Rhode Island Reddo 300 jajek rocznie
Zielononóżkaokoło 280-320 jajek rocznie
Sandyokoło 280-300 jajek rocznie
Leghornokoło 280-320 jajek rocznie
Messaokoło 250-280 jajek rocznie
Wyandotteokoło 200-250 jajek rocznie
Orpingtondo 200 jajek rocznie
Gołoszyjkaokoło 150-200 jajek rocznie

Należy jednak pamiętać, że liczba jajek złożonych przez poszczególne kury zależy od wielu czynników, takich jak wiek, dieta, warunki utrzymania, sezon, a także genetyka danego osobnika.

Kiedy kura znosi jajka?

Kury zazwyczaj zaczynają znosić jajka, gdy osiągną dojrzałość płciową, co zazwyczaj następuje w wieku około 5-6 miesięcy. Jednak wiek rozpoczęcia znoszenia jajek może się różnić w zależności od rasy kur, warunków ich utrzymania oraz sezonu. Na ogół kury znoszą jajka wczesnym rankiem, raz na dzień, choć również zdarza się, że znoszą jajka w ciągu dnia. W ciągu roku, liczba jajek złożonych przez jedną kurę zależy od wielu czynników, takich jak wiek, dieta, rasa, sezon, a także warunki utrzymania.

Kiedy kury nie znoszą jajek?

Kury zwykle mają przerwę w znoszeniu jajek na jesieni, kiedy ilość światła słonecznego jest mniejsza i dni są krótsze. To powoduje zmniejszenie produkcji jaj przez kury, ponieważ wpływa na ich wewnętrzny zegar biologiczny.

Dlaczego kury się nie niosą?

Jest to naturalny proces, który ma na celu umożliwienie kurze odpoczynku od intensywnego znoszenia jaj, a także umożliwienie organizmowi kurcząt przygotowania się do zimy. Przerwa ta trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni.

W przypadku hodowli komercyjnych, w których produkcja jaj jest kluczowym celem, hodowcy stosują różne metody, aby zminimalizować wpływ przerwy w produkcji jaj. Mogą oni manipulować długością światła, wykorzystując sztuczne oświetlenie, lub stosować specjalne diety, aby stymulować produkcję jaj przez cały rok.

Czy kura ma uszy? Gdzie kura ma uszy?

Nie, kura nie ma uszu w tradycyjnym znaczeniu słowa. Kury mają jedynie niewielkie otwory w bocznej części ich głowy, zwane przedsionkami usznymi, które umożliwiają im wykrywanie dźwięków i utrzymanie równowagi. Przedsionki uszne znajdują się po obu stronach głowy, w pobliżu oczu, ale są one dość małe i trudne do zauważenia, szczególnie u dorosłych kur.

Czy trzeba rejestrować kury?

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku rejestracji kur w hodowli przydomowej. Jednak wkrótce może to się zmienić, ponieważ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym kury) obowiązek rejestracji.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie będą musiały go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Więcej: Rejestracja kur 2023. Od ilu sztuk i kto jest zwolniony ze zgłoszenia kur do ARiMR?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.