Rejestracja kur 2023 do ARiMR. Co ze zmianą przepisów? Ministerstwo zaleca wstrzymać się ze zgłoszeniem kur

Hodowla kur na własny użytek: zgłoszenie i rejestracja kur
Kury w kurniku | fot. Adobe Stock

Wielu właścicieli kur szuka informacji na temat planowanej obowiązkowej rejestracji kur do ARiMR, co zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno nastąpić najpóźniej do 6 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca wstrzymać się ze zgłoszeniem kur do ARiMR.

Zgłoszenie kur

Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt w całości zastępuje ustawę z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. W uzasadnieniu ustawy czytamy, że wprowadzenie nowych przepisów podyktowane jest dostosowaniem polskiego porządku prawnego do nowych przepisów Unii Europejskiej w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad, prowadzony przez ARiMR, zawierający informacje dotyczące bydła, owiec, kóz i świń, zostanie przekształcony w komputerową bazę danych, która zostanie poszerzona o informacje dotyczące nowych gatunków zwierząt: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz zakładów drobiu.

Według nowych przepisów „zakład drobiu” to miejsca, gdzie są otrzymywane w niewoli kury, kaczki, kaczki piżmowe, gęsi, gęsi garbonose, indyki, przepiórki japońskie, perlice i strusie. Według obowiązującej ustawy na rolników nałożony jest obowiązek zgłaszania utrzymywania drobiu, niezależnie od ilości ptactwa, a więc nawet od jednej sztuki.

Obecne przepisy mówią o nieprzekraczalnym terminie rejestracji drobiu do 6 kwietnia 2023 roku, czyli 3 miesiące od dnia 9 stycznia 2023 r.

Zobacz: Rejestracja kur 2023. Od ilu sztuk i kto jest zwolniony ze zgłoszenia kur do ARiMR?

Rejestracja kur

O komentarz w sprawie planowanej rejestracji kur poprosiliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odpowiada za wprowadzenie przepisów na gruncie krajowym. Termin, do kiedy powinniśmy zarejestrować kury, zbliża się nieubłaganie, a ze strony ministerstwa nie ma jeszcze odzewu, czy zgłaszać kury do ARiMR, czy nie. Wielu rolników i właścicieli drobiu nie wie, co robić.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/429 nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego – mówi Dariusz Mamiński z wydziału prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kryteria zastosowania tego rodzaju zwolnienia reguluje rozporządzenie Komisji UE 2022/1345:

  • w zakładzie nie są utrzymywane zwierzęta kopytne;
  • w zakładzie w celach hodowlanych nie są utrzymywane psy, koty ani fretki;
  • w zakładzie nie ma miejsca przemieszczanie utrzymywanych zwierząt lądowych, materiału biologicznego ani produktów pochodzenia zwierzęcego do lub z innego państwa członkowskiego, lub państwa trzeciego;
  • utrzymywane zwierzęta lądowe, materiał biologiczny lub produkty pochodzenia zwierzęcego nie są przeznaczone do przemieszczenia poza zakład.

Tego rodzaju zwolnienie dotyczy zatem m.in. przypadków utrzymywania drobiu na własne potrzeby, w sytuacji, gdy mięso lub jaja z tego drobiu są przeznaczane w tym samym celu. Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwalnia z obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR – wyjaśnia Dariusz Mamiński.

Hodowla kur na własny użytek

Zadaliśmy ministerstwu pytanie, od ilu sztuk kończy się hodowla kur (drobiu) na własny użytek, a kiedy zaczyna się zakład drobiu. Czy posiadanie np. 100 sztuk drobiu to według przepisów nadal hodowla na własny użytek?

Podjęto prace legislacyjne w celu doprecyzowania zasad stosowania tego rodzaju odstępstwa na gruncie krajowym. Przygotowano projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt, obejmujący m.in. zmianę przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Projekt ustawy oczekuje na decyzję w sprawie wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – informuje Mamiński.

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca wstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

🔴 AKTUALIZACJA: Obowiązek rejestracji kur i kaczek w Polsce. Już wiadomo, kto jest zwolniony ze zgłoszenia drobiu do ARiMR

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.