Obowiązek rejestracji kur i kaczek w Polsce. Już wiadomo, kto jest zwolniony ze zgłoszenia drobiu do ARiMR

Kura na trawie
Kura na trawie | fot. Mihai - stock.adobe.com

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Chodzi o obowiązek rejestracji kur i kaczek w bazie ARiMR. Już wiadomo, kto będzie zwolniony ze zgłoszenia drobiu.

Rejestracja drobiu 2023

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożonymi przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, a w Polsce uregulowanymi przez ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, do 6 kwietnia 2023 r. właściciele drobiu mieli obowiązek zgłoszenia miejsca utrzymania drobiu, niezależnie od ilości ptactwa, a więc nawet od jednej sztuki.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zalecało właścicielom drobiu wstrzymać się ze zgłoszeniem kur i kaczek do ARiMR. W drodze odstępstwa państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Na takie rozwiązanie zdecydowała się również Polska.

„Tego rodzaju zwolnienie dotyczy zatem m.in. przypadków utrzymywania drobiu na własne potrzeby, w sytuacji, gdy mięso lub jaja z tego drobiu są przeznaczane w tym samym celu. Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwalnia z obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR” – wyjaśnia Dariusz Mamiński z wydziału prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej: Rejestracja kur 2023 do ARiMR. Co ze zmianą przepisów? Ministerstwo zaleca wstrzymać się ze zgłoszeniem kur

Projekt ustawy o obowiązku rejestracji drobiu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zdążyło wprowadzić odpowiednich przepisów przed 6 kwietnia. W ostatnich tygodniach poznaliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Został on wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

„Projekt ten został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Termin wejścia w życie projektowanej ustawy uzależniony jest od tempa prac na etapie prac parlamentarnych” – mówi Dariusz Kamiński.

Według nowych przepisów zakład drobiu to miejsca, gdzie są otrzymywane w niewoli kury, kaczki, kaczki piżmowe, gęsi, gęsi garbonose, indyki, przepiórki japońskie, perlice i strusie.

Kto jest zwolniony z obowiązku rejestracji kur?

Kryteria zastosowania odstępstwa polegającego na zwolnieniu z obowiązku rejestracji drobiu są następujące:

 • w zakładzie nie są utrzymywane zwierzęta kopytne (np. krowy, konie, świnie, kozy, owce);
 • w zakładzie w celach hodowlanych nie są utrzymywane psy, koty ani fretki;
 • w zakładzie nie ma miejsca przemieszczanie utrzymywanych zwierząt lądowych, materiału biologicznego ani produktów pochodzenia zwierzęcego do lub z innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego;
 • utrzymywane zwierzęta lądowe, materiał biologiczny lub produkty pochodzenia zwierzęcego nie są przeznaczone do przemieszczenia poza zakład.

Tego rodzaju zwolnienie dotyczy zatem m.in. przypadków utrzymywania drobiu na własne potrzeby, w sytuacji, gdy mięso lub jaja z tego drobiu są przeznaczane w tym samym celu.

„Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwalnia z obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – informuje resort rolnictwa.

Ile sztuk drobiu na własne potrzeby?

Natomiast obowiązek dokonywania do komputerowej bazy danych ARiMR m.in. zgłoszeń zwiększenia lub zmniejszenia liczby ptaków i jaj wylęgowych w zakładzie drobiu dotyczy podmiotów prowadzących zakłady drobiu, utrzymujących nie mniej niż:

 • 350 ptaków z gatunku kura (Gallus gallus) utrzymywanych jako kury nioski lub 500 ptaków z gatunku kura (Gallus gallus) utrzymywanych jako brojlery kurze;
 • 100 ptaków z gatunku kaczka (Anas platyrhynchos) lub kaczka piżmowa (Cairina moschata);
 • 100 ptaków z gatunku gęś (Anser anser) lub gęś garbonosa (Anser cygnoides);
 • 100 ptaków z gatunku indyk (Meleagris gallopavo);
 • 350 ptaków z gatunku przepiórka japońska (Coturnix japonica);
 • 100 ptaków z gatunku perlica (Numida meleagris);
 • 2 ptaków z gatunku struś (Struthio camelus);
 • lub przetrzymujących nie mniej niż 500 jaj ptaków z gatunków wymienionych w lit. a–f lub 10 jaj ptaków z gatunku struś (Struthio camelus).

Ponadto obowiązek ten dotyczy podmiotu prowadzącego zakład drobiu, ubiegającego się o przyznanie pomocy finansowej ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, której przyznanie jest uzależnione od posiadania ptaków ww. gatunków, niezależnie od liczby utrzymywanych ptaków.

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Głupota dalej święci triumf. Dlaczego nie wolno beż rejestracji mieć kury, jeżeli ma się krowę? Idiotyzm rządzących nie ma granic. To już jest faszyzm.

 2. Nie zdążyli przed 4 czy 6 kwietnia . Wiadomo ciężko oracuja nad zniszczeniem rolnika i każdego Polaka. Idiotyzm faszystowska- bolszewicki . Masz kize czy krowę lub konia to nie masz prawa mieć drobiu . Od kiedy ktoś na wsi kiedykolwiek nawet za rozbiorow, mając krowę czy kozy nie miał kur ? Ot faszystowska unia . Rolnicy , wypier.. e ten rząd I jemu podobne bolszewizmy . Wychodzi na to że komuna to był niemal raj .

 3. Wykończyć chcą rodzinne gospodarstwa co mają jedną krowę, dwie owce i 5 kur, banda unijnych sługusów,

 4. Ja dupcę przepisy unijne. One dotyczą tylko Brukseli a z Polski spier*alać faszystowskie świnie

 5. Jak wam tak przeszkadza UE to przestać brać dopłaty. Jakoś nie widzę chętnych do tego. Buraki

 6. Czyli kto ma krowę lub konie nie może mieć drobiu ? Dobrze ja to rozumie ?

 7. To nie wina UE, to nasi ustalili takie wyłączenia.

 8. Debilizmu ciąg dalszy…Zamiast zachęcać ludzi do tego by mieć swoje,niszczy się inicjatywę i zdrowe podejście .Bombę i walnąć na te Brukselę bo przechodzą samych siebie a nasi liżą im tyłki.

 9. Nikt normalny nie powinien się stosować do tych głupkowatych przepisów. Erozja wladzy to tego te matoły boją się najbardziej.

 10. Czy ktoś tych debili w końcu zlikwiduje zanim zmienią planetę w absurd?

 11. Może najwyższy czas zacząć głośno mówić o wyjściu z tego europejskiego b……., a nie będą mi mówić jacyś „mądrzy” jak mam żyć ,co mam myśleć ,co robić. Zastanówcie się ” europejczycy” , zaraz pewnie okrzykną mnie putinowskim agentem.

 12. Wszyscy jaka ta UE jest niedobra. Przypomnę zatem że najważniejszym politykiem w UE ds. rolnictwa jest członek PIS komisarz Janusz Wojciechowski.

 13. Ale jaja kury będą zarejestrowane i będą mieli tabliczki i co rok będą chodziły na przegląd,mamy chory rząd

 14. Czyli masz pieska i kurkę i musisz to zarejestrować tak tam pisze

 15. Chciało się unii, dopłat, dofinansowań, grantów Itd to teraz trzeba cierpieć. Rejestracja zwierząt nie ma na celu poprawy ich bytu tylko karkulacji ile towaru jest na rynku a co za tym idzie jaką branżę można niszczyć. Przed wejściem do UE nie było wiadomo ile np jest opasów w oborach, dopiero gdy ludzie dowozili na skup wszystko się wyjaśniało, cen6 były niskie ale stabilne. Teraz dzięki rejestracji wiadomo z dokładnościa do miesiąca kiedy będzie wysyp wołowiny i można sterować cenami aby rolnik hodowca zarobił mniej. To samo tyczy się mleka, kur, jajek itd.

 16. Mam na działce setki dżdżownic. Czy również mam je rejestrować?