Przy Bramie Krakowskiej stanie studnia z funkcją zdroju ulicznego

DSC05187
Brama Krakowska w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Wiosną przy Bramie Krakowskiej na stanąć rekonstrukcja studni z XIX z funkcją zdroju ulicznego. Będzie to pamiątka po zasypanej studni, którą odkryto podczas remontu deptaka.

Do odkrycia studni z początku XIX wieku doszło w lipcu 2018 roku, kiedy to w pobliżu Bramy Krakowskiej były prowadzone prace przebudowy deptaka. Studnia miała 22,5 metra głębokości i trzy metry średnicy. Urzędnicy zapewniali, że uda się ją wyeksponować poprzez zamontowanie „okna czasu” – specjalnej szyby zainstalowanej na powierzchni.

Czytaj więcej: Zabytkowa studnia przy Bramie Krakowskiej zostanie zasypana. „Grozi zawaleniem”

„Udostępnienie studni odkrytej w pobliżu Bramy Krakowskiej w postaci „okna czasu” nie jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym i pomimo możliwych do zastosowania zabezpieczeń groziłby zawaleniem. Podjęliśmy decyzję o jej zasypaniu” – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

W grudniu ratusz postanowił odtworzyć nadziemną część studni w formie pompy z funkcją zdroju ulicznego, której konstrukcja będzie przypominać o zasypanej zabytkowej studni. Studnia ma pojawić się wiosną.

„Będzie to wierna rekonstrukcja pompy z XIX wieku, która stała na Placu Łokietka po stronie Bramy Krakowskiej. Będzie ona podłączona do sieci miejskiej i dzięki temu w gorące dni mieszkańcy jak również turyści będą mogli się ochłodzić” – wyjaśnia Marek Poznański, menadżer Śródmieścia.

studnia brama krakowska
Przy Bramie Krakowskiej dawniej znajdowała się studnia (prawy dolny róg)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.