Przy Bramie Krakowskiej stanie studnia z funkcją zdroju ulicznego

Brama Krakowska w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Wiosną przy Bramie Krakowskiej na stanąć rekonstrukcja studni z XIX z funkcją zdroju ulicznego. Będzie to pamiątka po zasypanej studni, którą odkryto podczas remontu deptaka.

Do odkrycia studni z początku XIX wieku doszło w lipcu 2018 roku, kiedy to w pobliżu Bramy Krakowskiej były prowadzone prace przebudowy deptaka. Studnia miała 22,5 metra głębokości i trzy metry średnicy. Urzędnicy zapewniali, że uda się ją wyeksponować poprzez zamontowanie „okna czasu” – specjalnej szyby zainstalowanej na powierzchni.

Czytaj więcej: Zabytkowa studnia przy Bramie Krakowskiej zostanie zasypana. „Grozi zawaleniem”

„Udostępnienie studni odkrytej w pobliżu Bramy Krakowskiej w postaci „okna czasu” nie jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym i pomimo możliwych do zastosowania zabezpieczeń groziłby zawaleniem. Podjęliśmy decyzję o jej zasypaniu” – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

W grudniu ratusz postanowił odtworzyć nadziemną część studni w formie pompy z funkcją zdroju ulicznego, której konstrukcja będzie przypominać o zasypanej zabytkowej studni. Studnia ma pojawić się wiosną.

„Będzie to wierna rekonstrukcja pompy z XIX wieku, która stała na Placu Łokietka po stronie Bramy Krakowskiej. Będzie ona podłączona do sieci miejskiej i dzięki temu w gorące dni mieszkańcy jak również turyści będą mogli się ochłodzić” – wyjaśnia Marek Poznański, menadżer Śródmieścia.

Przy Bramie Krakowskiej dawniej znajdowała się studnia (prawy dolny róg)


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.