Przegląd wydarzeń w Centrum Spotkania Kultur. Spektakle, kabarety, koncerty, kino [8-15 maja]

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Przed nami kolejny tydzień pełen kulturalnych atrakcji w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zobacz listę aktualnych wydarzeń w dniach 8-15 maja. W programie m.in. spektakle, kabarety, koncerty czy seanse kinowe.

Kino CSK

Festiwalowy Cykl Filmowy „Ona w teatrze”

Opis: Kluczem do wyboru spektakli Teatru Telewizji, które prezentujemy w ramach cyklu filmowego, jest kobieta. Aktorka, reżyserka, scenografka, kostiumografka, pisarka. W każdym z przedstawień w głównych rolach zobaczymy na ekranie artystki wybitne i nietuzinkowe, między innymi Magdalenę Cielecką, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Agatę Kuleszę czy Aleksandrę Konieczną. Prezentowane spektakle telewizji: „Gdy tańczyła Isadora”, „Moralność pani Dulskiej”, „Posprzątane”.

Kiedy:

  • 12 maja, godz. 19:00
  • 13 maja, godz. 19:00
  • 14 maja, godz. 18:00

Bilety: wstęp wolny wejściówki do odbioru w kasie CSK.

Festiwalowy Cykl Filmowy Ona w teatrze

Media rządzą światem

Opis: Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na kolejne spotkanie + seans filmowy. James Bond w jednej ze swoich misji ratuje świat przed mediami w rękach szaleńców. Tropiąc tę dziarską postawę, zastanowimy się nad wchłanianiem i przetwarzaniem rzeczywistości przez medialne spektakle, a zarazem ulegniemy czarowi wstrząśniętego drinka i pięknej roli kobiecej. „Jutro nie umiera nigdy”.

Kiedy: 10 maja, godz. 18:00

Bilety: seans bezpłatny. Pierwszeństwo udziału mają uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Liczba miejsc ograniczona. Bilety na panel dyskusyjny w Kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com.

Media rządzą światem

Plac Teatralny

Wydarzenie specjalne otwierające Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Opis: W Lublinie na placu Teatralnym wylądowało UFO?! Jeśli szukasz kontaktu z pozaziemską cywilizacją i jesteś przekonany, że obcy od dawna są wśród nas, zapraszamy na premierowy spektakl w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze oraz Synergy Art, który otworzy VII edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Wokół specjalnie stworzonej instalacji scenograficznej i przy wsparciu „nieziemskich” efektów pirotechniczno-ogniowych połączonych z dużą dawką humoru prześledzimy perypetie dwojga przybyszów ze Słońca, których lądownik uległ awarii w centrum miasta.

Kiedy:

  • 13 maja, godz. 20:30
  • 14 maja, godz. 20:30

Bilety: wstęp wolny.

Solarsi

Sala Operowa

Kabaret Czesuaf – „Skandal” i Kabaret Trzecia Strona Medalu (rejestracja DVD)

Opis: Kabaret Czesuaf rusza w Polskę z całkowicie nowym programem zatytułowanym „Skandal!”. Nowe historie, intrygujące postaci, nieoczekiwane rozwiązania, a to wszystko osadzone w naszej codziennej, nie zawsze łatwej rzeczywistości. Popatrzcie na otaczający świat oczami trzech przystojniaków z piękną i energiczną blondynką na czele. Dajcie się im wciągnąć w pełną zaangażowania podróż po skeczach i piosenkach, które każdemu gwarantują blisko dwie godziny doskonałej rozrywki na najwyższym poziomie. Pozwólcie się zaprosić do wspólnej, skandalicznie dobrej zabawy. Jak to skomentować? To po prostu SKANDAL!!! -icznie śmieszny program. Uwaga, program może zawierać wulgaryzmy!

Kabaret Trzecia Strona Medalu, czyli powiew świeżości na polskiej scenie kabaretowej. Połączenie młodości i świeżości z muzyką na żywo. Czterech facetów i grzejnik. Takie kwartetowe trio w duecie, a capella! Inteligentni, przystojni, zabawni – tylko tego im brakuje. „Prześmiewczość zorganizowana” – czyli trzecia strona medalu w pozornie zwykłych sytuacjach, z którymi widz utożsamia się aż do bólu… brzucha ze śmiechu! Rzut męskim okiem na życie w aktualnie otaczającym nas, szybko zmieniającym się świecie. Sytuacje, z którymi boryka się dzisiejszy mężczyzna w różnym wieku! Nic już nie jest takie samo! Od męskich wypadów przez męskie rozmowy po ostatnie chwile kawalerskiego życia. Nawet piosenki skierowane do płci przeciwnej już nie takie jak wcześniej. Humor nie do opisania a do doświadczenia na własnej skórze. Skierowany bezpośrednio w stronę widza i nastawiony na interakcje z publicznością. Na scenie: Marek Gajewski, Wojciech Smyk, Łukasz Adamus i Szczepan Szubzda! Kabaret Trzecia Strona Medalu został zainicjowany w 2011 w Przemyślu, a od 2013 roku związany jest z krakowską sceną kabaretową. To paczka facetów o satyrycznym i prześmiewczym podejściu do życia, których zainteresowanie przerodziło się w pasję. To mieszanka młodości i doświadczenia przy akompaniamencie akordeonu. Obrońcy piosenki kabaretowej. Uczestnicy ponad 80 festiwali kabaretowych, laureaci ponad 70 nagród i wyróżnień, w tym zwycięzcy Ryjkowego Konkursu na Boczku 2022.

Kiedy: 10 maja, godz. 18:30

Bilety: w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl

Kabaret Czesuaf i Kabaret Trzecia Strona Medalu

Zdolni i Skromni oraz Kabaret Fifa-RaFa (rejestracja DVD)

Opis: Zdolni i Skromni – przebojem podbili serca kabaretowej publiczności. Pokochali ich Ślązacy i nie tylko. Słynny skecz ze Sztefą z Piekar ma już ponad 3 miliony wyświetleń na YouTubie. Dwie kobiety, które podnoszą poziom adrenaliny oraz dwaj mężczyźni energiczni jak wodzirej na góralskim weselu. Ten szalony skład nadzwyczajną dawką śmiechu uratuje was przed kryzysem. O programie: węgiel, prąd, cukier, gaz, finanse publiczne, kościół. Gdzie nie spojrzysz, kryzys! Na szczęście już nie trzeba się tym martwić. Zdolni i Skromni przeprowadzą Was przez recesję stulecia. Zamiast tony węgla, tona żartów. Zamiast cukru, słodkie słówka. Gaz? Zdolni i Skromni gwarantują, że są w gazie. Przyjdź i zobacz na własne oczy, jak kabareciarze rozprawiają się z kryzysami. Na żywo! Na śmiesznie. Na 200%.*program rekomendowany dla widzów dorosłych.

Kabaret FiFa-RaFa – Ola i Mateusz Kwiatkowscy – duet na estradzie i w życiu. Mieszanka wybuchowa doświadczenia scenicznego oraz autentycznego uczucia, dzięki czemu prezentowane skecze ukazują życiową codzienność w komiczny sposób. Bezczelnie młodzi, do tego ładni, a przede wszystkim skromni. Zdobywcy Grand Prix na festiwalu PAKA w Krakowie. Ich skecze pojawiały się w programach telewizyjnych na antenach Polsatu, TVP, TV4, Nowa TV, Kino Polska i innych.

Rejestracje DVD – zakup biletu jest równoważny ze zgodą na upublicznienie wizerunku. W przypadku spóźnienia się na rejestrację DVD nie gwarantujemy miejsca wskazanego na bilecie! Prosimy o wcześniejsze przybycie.

Kiedy: 11 maja, godz. 18:30

Bilety: w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl

Zdolni i Skromni oraz Kabaret FiFa-RaFa

Koncert Ania Wyszkoni 25 lat

Opis: Koncert „Ania Wyszkoni – 25 lat” to eleganckie widowisko muzyczne, okraszone wyjątkową aranżacją wizualną, która zabierze Was w dwugodzinną podróż pełną wzruszeń, radości i przyjemnych emocji. Podczas trasy z okazji 25-lecia na scenie usłyszycie doskonale Wam znane hity wokalistki, takie jak „Z ciszą pośród czterech ścian”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Wiem, że jesteś tam”, „Agnieszka już dawno…”, „Czy ten Pan i Pani”. Artystka ma na swoim koncie ponad pół miliona sprzedanych płyt oraz wiele nagród i wyróżnień. Albumy „Pan i Pani” (2009) oraz wydany 3 lata później krążek „Życie jest w porządku” (2012) osiągnęły status podwójnej platynowej płyty.W 2021 roku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Anny Wyszkoni, ukazał się dwupłytowy album „Nieznośna lekkość hitu”. Przez 25 lat kariery Ania Wyszkoni uzbierała na swoim koncie aż 12 wydanych albumów. W listopadzie 2022 roku premierę miał najnowszy, już piąty solowy krążek wokalistki, zatytułowany „Z cegieł i serc”.

Kiedy: 14 maja, godz. 19:00

Bilety: w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl

Anna Wyszkoni

Klub Muzyczny CSK

Adam Czerwiński Trio

Opis: Płyta nagrana przez Adam Czerwiński Trio, to próba przypomnienia kilkunastu wybitnych polskich piosenek z ubiegłego stulecia. Zagrali miedzy innymi: Byłaś Serca Biciem Andrzeja Zauchy, Jej Portret Bogusława Meca, Pod Papugami Czesława Niemena, Kulig Skaldów, Modlitwę Tadeusza Nalepy i wiele innych. Utwory te są specjalnie zaaranżowane na trzech wspaniałych muzyków. Znajduje się tam dużo dobrego jazzu, pięknie brzmiącej muzyki akustycznej oraz rock&rolla. Wirtuozi postarali się utrzymać wspaniały klimat i emocje tych piosenek, a jednocześnie tchnąć w nie nowego ducha. Skład: Piotr Lemańczyk – bass, Marcin Wądołowski – gitary, Adam Czerwiński – perkusja.

Kiedy: 11 maja, godz. 19:00

Bilety: 70 zł (normalny), 55 zł (ulgowy) w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl

Adam Czerwiński Trio

Wystawy

„W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”

Gdzie: wystawa stała | Poziom +3

Opis: Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.

Bilety: wstęp wolny

Wystawa Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą (do 30 września)

Gdzie: Galeria 0

Opis: Stanisław Koguciuk (1933 – 2021) – artysta, zwany Nikiforem z Pławanic, laureat wielu nagród i konkursów, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy ludowych Lubelszczyzny, namalował tysiące obrazów nawiązujących do tradycji kultury popularnej czy po prostu życia. Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. Humory Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.

Bilety: wstęp wolny

Julia Mirny (do 24 lipca)

Gdzie: Galeria Saska, ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Opis: Zapraszamy na wystawę Julii Mirny – ilustratorki, graficzki. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2011 roku, gdzie obecnie jest pracownikiem naukowym. W pracach Julii często pojawiają się plakaty, ilustracje prasowe, animacje i okładki muzyczne. Większość jej prac jest wykonywana ręcznie, często stylizowana na analogowe wycinanki. Współpracowała z Vogue Polska, TVP Kultura, Operą Narodową, Warner Music Poland, Magazynem Przekrój, Szkołą Filmową w Łodzi, czy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Artystka jest wielokrotną laureatką polskich konkursów projektowych i ilustratorskich, a jej prace były wystawiane w Polsce, Francji, Japonii i Nowym Jorku. Laureatka nagrody „Srebrny Miecz” w 2014 i 2015 roku za ilustracje w najważniejszym polskim konkursie reklamowo-kreatywnym – KTR Awards. Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.