Przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Decyzja ma zapaść w piątek

Granica polsko-białoruska
Granica polsko-białoruska | fot. Straż Graniczna

Rada Ministrów zwróciła się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni w części województwa podlaskiego oraz lubelskiego. Decyzja w sprawie przedłużenia ma zapaść w piątek.

Przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

„Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o kolejne 60 dni” – przekazał na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu stwierdził, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. – „Codziennie setki migrantów próbuje nielegalnie przekroczyć granicę Polski. Straż Graniczna, wojsko i policja podejmują wszelkie działania, żeby nie dopuścić do nielegalnego przekraczania granic”.

Z najnowszych danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, iż w poniedziałek (27.09) na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 339 prób jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 15 nielegalnych imigrantów. Funkcjonariusze SG zatrzymali 4 cudzoziemców za pomocnictwo.

Z danych MSWiA wynika, że od sierpnia odnotowano już 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, a 8,2 tys. prób zostało udaremnionych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy w pasie granicznym. Około 1,2 tys. zatrzymanych nielegalnych migrantów przebywa w ośrodkach strzeżonych.

Zgodnie z konstytucją, przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni. Ewentualna decyzja w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni ma zapaść w piątek, 1 października.

Od kiedy obowiązuje stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.