Przebudowa Al. Racławickich dobiega końca. W sobotę otworzą ul. Poniatowskiego

Przebudowane skrzyżowanie ul. Sowińskiego, Al. Racławickie i ul. Poniatowskiego
Przebudowane skrzyżowanie ul. Sowińskiego, Al. Racławickie i ul. Poniatowskiego | fot. Miasto Lublin

Przebudowa jednej z ważniejszych ulic w Lublinie dobiega końca. Drogowcy ukończyli już zasadnicze prace drogowe. Do zakończenia wszystkich prac i odbioru inwestycji obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Kiedy zakończą się prace na Al. Racławickich?

Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy 11 sierpnia miał być ostatnim dniem prac przy największej z trwających obecnie inwestycji drogowych Lublina – przebudowie Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego. Zapisy, zapisami, ale realia okazały się być inne.

„Wykonawca ukończył wszystkie zasadnicze prace drogowe, co zapewnia przejezdność na całym odcinku Al. Racławickich i ul. Lipowej. W najbliższym czasie będą jeszcze prowadzone prace w zakresie oznakowania poziomego i pionowego” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Dlaczego nie udało się dotrzymać wykonawcy założonego terminu?

Okazuje się, że urzędnicy na początku sierpnia wprowadzili kilka zmian w projekcie organizacji ruchu. Chodzi o m.in. budowę zatoki przystankowej wraz z chodnikami na ul. Sowińskiego, naprzeciwko Bioteki w kierunku ul. Głębokiej. Powstaną tu również dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych, kolejne będzie na ul. Poniatowskiego. Na Lipowej przy Astorii będą dwa miejsca dla postoju taksówek.

Zmiana dotyczy także korekty oznakowania na Al. Racławickich przy dojeździe do ronda Honorowych Krwiodawców, poprzez likwidację buspasa przed tym skrzyżowaniem. Lewy pas ma być przeznaczony do skrętu w lewo, środkowy do jazdy na wprost lub w lewo, zaś prawy do skrętu w prawo lub jazdy na wprost.

„Wykonawca będzie jeszcze porządkował teren, likwidował tymczasowe przejazdy, przejścia i przystanki oraz wykonywał prace poza zakresem robót objętych inwestycją, czyli wykonanie trawników i ewentualnych zejść do ciągów na posesjach” – zaznacza Góźdź.

Problematyczne sygnalizacje świetlne

Obecnie sygnalizacja świetlna działa tylko na skrzyżowaniu Al. Racławickich i ul. Długosza. Od najbliższej soboty (14.08) planowane jest uruchomienie sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego, Sowińskiego i Al. Racławickich, co pozwoli na otwarcia dla ruchu ul. Poniatowskiego.

„Z uwagi na duże natężenie ruchu w relacji północ-południe, otwarcie tej ulicy dla ruchu bez działającej sygnalizacji mogłoby stwarzać sytuacje niebezpieczne dla kierowców, stąd decyzja o skoordynowaniu tych działań w jednym czasie” – wyjaśnia Góźdź.

Wlot ul. Wieniawskiej pozostanie zamknięty do momentu uruchomienia sygnalizacji na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia, Lipowej i Al. Racławickich. Tymczasowo te światła będą pracować w trybie „żółty puls”.

„Z uwagi na trwającą jeszcze aktualizację systemu zarządzania ruchem z centralnym serwerem miasta, nie będzie możliwości włączenia wszystkich sygnalizacji jednocześnie od 12 sierpnia. Ten proces będzie wdrażany sukcesywnie” – informuje.

Do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie, na terenie objętym inwestycją, będzie funkcjonowało oznakowanie docelowe wraz ze znakami „roboty drogowe” za każdym skrzyżowaniem i ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Przebudowane skrzyżowanie ul. Lipowa, ul. Krakowskie Przedmieście, Al. Racławickie
Przebudowane skrzyżowanie ul. Lipowa, ul. Krakowskie Przedmieście, Al. Racławickie | fot. Miasto Lublin
Sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych naprzeciwko placu Teatralnego
Sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych naprzeciwko placu Teatralnego | fot. Miasto Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.