Prognoza pogody na niedzielę. Mogą wystąpić silne burze z gradem

grad pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Polscy Łowcy Burz ostrzegają – pogoda może stanowić dziś niebezpieczeństwo. Nad regionem po raz kolejny zobaczymy deszczowe chmury. Przyniosą one silne burze, a nawet opady gradu.

Europa środkowa znajduje się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii. W znacznej części kraju zalega stabilna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, jedynie w południowo-wschodniej części kraju znajdzie się trochę cieplejsza i zasobniejsza w wilgoć masa powietrza polarnomorskiego, w której powstaną burze.

W niedzielę spodziewamy się rozwoju burz, głównie w południowo-wschodniej części kraju. Ze względu na podwyższony przepływ powietrza, burze mogą przybrać formę superkomórek zdolnych do generowania opadów dużego gradu 2-4 cm, obfitych opadów deszczu, do 25 mm, co w połączeniu z obecną sytuacją hydrologiczną może prowadzić do lokalnych podtopień, a także silnych porywów wiatru do 80-90 km/h” – czytamy w komunikacie wydanym przed Polskich Łowców Burz.

Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej będzie marginalne. Pierwsze burze pojawią się już w godzinach okołopołudniowych, a wieczorem i w nocy zaczną słabnąć i zanikać. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód.

Czytaj także: Stan alarmowy na Wiśle przekroczony! Nadciąga fala wezbraniowa. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia

prognoza26.05
Źródło: Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.