Stan alarmowy na Wiśle przekroczony! Nadciąga fala wezbraniowa. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia

Przekroczony stan alarmowy na Wiśle | fot. Urząd Miasta Puławy

Dramatyczna sytuacja na Wiśle na terenie woj. lubelskiego! Stan wody wzrasta z godziny na godzinę. Wydano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego.

Trzeci stopień ogłaszany jest bardzo rzadko, ale sytuacja robi się dramatyczna. Poziom wody w Wiśle na terenie województwa lubelskiego zwiększa się w błyskawicznym tempie – w sobotę rano w Annopolu został przekroczony stan alarmowy.

Jednak fala kulminacyjna przez nasz region ma przejść w niedzielę i poniedziałek. Wtedy na całym jej biegu w wojewódzkie lubelskim stany alarmowe zostaną przekroczone. W niedzielę stan alarmowy ma być przekroczony w Puławach, a w poniedziałek w Dęblinie.

Przypomnijmy, że Biuro Prognoz Hydrologicznych wydało w sobotę trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego dla województwa lubelskiego. – „W wyniku spływu wód opadowych na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych” – czytamy w komunikacie.

Wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe

Mają na uwadze występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych ogłaszam z dniem 25 maja 2019 r. od godz. 13. pogotowie przeciwpowodziowe na terenie następujących powiatów: opolskiego, kraśnickiego, puławskiego, m. Puławy” – czytamy z zarządzeniu wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.

Oznacza to, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie z ww. terenów a także wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego zobowiązani są do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

Czytaj także: Alert RCB dla mieszkańców woj. lubelskiego. Ostrzega przed falą wezbraniową na Wiśle

Prognoza stanu wody na Wiśle


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.