Stan alarmowy na Wiśle przekroczony! Nadciąga fala wezbraniowa. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia

wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe 121217 3
Przekroczony stan alarmowy na Wiśle | fot. Urząd Miasta Puławy

Dramatyczna sytuacja na Wiśle na terenie woj. lubelskiego! Stan wody wzrasta z godziny na godzinę. Wydano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego.

Trzeci stopień ogłaszany jest bardzo rzadko, ale sytuacja robi się dramatyczna. Poziom wody w Wiśle na terenie województwa lubelskiego zwiększa się w błyskawicznym tempie – w sobotę rano w Annopolu został przekroczony stan alarmowy.

Jednak fala kulminacyjna przez nasz region ma przejść w niedzielę i poniedziałek. Wtedy na całym jej biegu w wojewódzkie lubelskim stany alarmowe zostaną przekroczone. W niedzielę stan alarmowy ma być przekroczony w Puławach, a w poniedziałek w Dęblinie.

Przypomnijmy, że Biuro Prognoz Hydrologicznych wydało w sobotę trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego dla województwa lubelskiego. – „W wyniku spływu wód opadowych na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych” – czytamy w komunikacie.

Wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe

Mają na uwadze występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych ogłaszam z dniem 25 maja 2019 r. od godz. 13. pogotowie przeciwpowodziowe na terenie następujących powiatów: opolskiego, kraśnickiego, puławskiego, m. Puławy” – czytamy z zarządzeniu wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.

Oznacza to, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie z ww. terenów a także wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego zobowiązani są do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

Czytaj także: Alert RCB dla mieszkańców woj. lubelskiego. Ostrzega przed falą wezbraniową na Wiśle

e9c2ff6bc8b489cad2e6cdb4e0e3d278 1
Prognoza stanu wody na Wiśle

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.