Profilaktyczne badania wzroku dla uczniów szkół w Lublinie. Ponad 100 tys. zł na ten cel przeznaczy miasto

oko
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim ruszyła kolejna edycja programu profilaktycznego wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w Lublinie. Tegoroczne badania objęły uczniów klas II lubelskich szkół podstawowych. Miasto regularnie przeznacza na ten cel 100 tys. zł.

Program wykrywania wad wzroku w Lublinie

Problemy ze wzrokiem stają się coraz częstsze u młodych uczniów i mogą prowadzić do poważnych chorób okulistycznych. Program umożliwia wczesną diagnostykę i leczenie, co jest kluczowe dla zdrowego rozwoju dzieci. Badanie wzroku skierowane jest do uczniów klas II i prowadzone są w szkołach przez pielęgniarki szkolne w szkolnych gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

badanie wzroku
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

 Problemy ze wzrokiem dotykają coraz młodszych uczniów i są czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób okulistycznych. Prowadzone w ramach naszego programu nieinwazyjne badania okulistyczne pozwolą na wczesne zdiagnozowanie problemów ze wzrokiem u dzieci i co ważne, wdrożenie odpowiedniego leczenia w okresie, w którym efekty kliniczne są najlepsze. Już od wielu lat poprzez realizowane działania, chcemy też zwiększać, wśród rodziców i opiekunów prawnych dzieci oraz kadry pedagogicznej szkół, świadomość na temat występowania wad wzroku u dzieci oraz potrzeby ich wczesnego diagnozowania i leczenia – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Czytaj również:

Korzyści z udziału w programie

Udział w programie daje możliwość wykonania dodatkowych badań wzroku, które są realizowane poza regularnymi badaniami bilansowymi. To okazja do oceny ostrości widzenia, identyfikacji problemów z widzeniem barw oraz oceny ustawienia gałek ocznych.

Szkoła podstawowa nr 58 przy ul. Berylowej w Lublinie
Szkoła podstawowa nr 58 przy ul. Berylowej w Lublinie | Miasto Lublin

Badania przeprowadzane w szkole stanowią istotny element w procesie wczesnego wykrywania ewentualnych nieprawidłowości wzroku u dzieci. Pozwalają one na szybką korektę problemów wzrokowych i wspomagają prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka.

Szczegóły: 22 września Dzień bez Samochodu. W Lublinie autobusem i trolejbusem bez biletu. Kto może skorzystać?

Rodzice otrzymują wyniki badań swoich dzieci oraz zalecenia odnośnie dalszych kroków, jeśli zostaną wykryte wady wzroku.

9842222 uczniowie w szkole 900 555
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Jak wziąć udział w programie profilaktyki wzroku w Lublinie?

Podmioty lecznicze wyłoniono w drodze otwartego konkursu ofert. Program realizowany jest w szkolnych gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej przez pielęgniarki szkolne. Aby, dziecko było uczestnikiem programu, wystarczy pisemna zgoda rodzica.

Zobacz aktualne konkursy na Spotted Lublin:

lekarz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Szczegóły dotyczące programu profilaktyki wzroku w szkołach

Program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II jest prowadzony w Lublinie od 2015 roku. Dotychczas skorzystało z niego już ponad 11 tysięcy uczniów.

Dajcie znać anonimowo, co sądzicie o tej inicjatywie. Prawidłowa diagnoza to szansa na lepsze życie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.